Ambient Gitano wpływa na polskie domy

Enigmiczne, a zarazem przytulne style wnętrzarskie z południowo-wschodniej Francji rosną w popularności w Polsce. Charakterystyka – eleganckie meble, jasne odcienie, które emanują ciepło, i przyjemna, wiejska aura, która sprzyja domowemu spokoju to coś, co wielu Polaków wprowadza własny dom. Kluczem do wprowadzenia takiego designu jest zaczęcie wprowadzać go od centrum każdego domu, czyli od kuchni, miejsca, gdzie absorbujemy nasze codzienne posiłki, dzielimy się historiami i tworzymy wspomnienia we własnych domach. Ale jak można osiągnąć taki efekt?

Tworząc kuchnię inspirowaną stylu Prowansji – krok po kroku

Pierwszym krokiem w kierunku wprowadzania inspirowanych Prowansją smaków do kuchni jest dobranie odpowiedniej kolorystyki ścian. Klasyczne francuskie kuchnie tego stylu zazwyczaj mają białe, jasne odcienie, które wizualnie powiększają pokój. W tym konkretnym przypadku, zasugerować można trochę ciemniejsze odcienie bieli – nie mają one być idealnie białe, ale raczej w tony kremowe, płócienne, ewentualnie nieco zniszczone. Przejątnie białe ściany innej strony mogą dodać kuchni aseptycznego wyglądu, a tego na pewno nie chcemy.

Wybór podłóg i mebli – kolejne kroki

Drugim krokiem jest wybór odpowiednich podłóg i mebli. Stylowanie kuchni na modłę Prowansji sugeruje przede wszystkim używanie dużych ilości naturalnego drewna, a więc doskonałym wyborem będą drewniane podłogi lub panele w jasnych, ciepłych barwach. Należy unikać grafitów, czerni, czy mocno ciemnego brązu. Podobnie przy wyborze mebli – najlepiej dbać o to, aby ich wykonanie było z drewna, przy czym kolorystyka nie musi do niego nawiązywać. Najczęściej polecane są białe meble – w odcieniu podobnym do ścian, lub nieco ciemniejszym. Aby złamać dominację bieli, blaty utrzymujemy w drewnie i ozdabiamy odpowiednimi dekoracjami. Mogą to być ceramiczne pojemniki na makaron, ryż i przyprawy, ozdobione motywami kwiatowymi. Stylu dodadzą ozdoby w kolorach kwitnącej lawendy, żółtych kwiatów polnych czy mdłej w odcieniu śliwki.

Zachowanie równowagi kolorystycznej

Warto zwrócić uwagę na to, że do stylu prowansalskiego pasują spokojne, stonowane kolory, unikając jaskrawości i kontrastów. Kolory mogą być żywe, ale przymglone, pastelowe a nie rażące po oczach. Zachowanie takiego balansu kolorystycznego pozwoli uzyskać idealny efekt francuskiej harmonii, ciepła i równowagi.

Dostrzeż grę stylistyczną kuchni prowansalskiej

Essencją zrozumienia stylu kuchni prowansalskiej jest dostrzeżenie jego spokojnego wyrazu. We wnętrzach tego typu nie ma miejsca na nerwowe aranżacje, zbyt mocne kontrasty, przejaskrawienie formy czy niepotrzebny blichtr. Zachowanie stonowanych barw i pięknych, wiejskich dekoracji (świeże zioła w ceramice, kosze wiklinowe, drewniane pudełka, plecionki) – pozwolą wszystkim domownikom czuć się w tej przestrzeni komfortowo i ciepło.