Kuchnia na nutę Skandynawii – ożywienie domowej przestrzeni

Projektowanie kuchni w stylu skandynawskim to doskonały sposób na ożywienie domowej przestrzeni, nadanie jej subtelnej elegancji, a jednocześnie uczynienie jej optycznie większą. Pomysły wnętrzarskie zainspirowane typowymi klimatami krajów Skandynawii cieszą się w Polsce uznaniem. Mając na uwadze liczne smutne, chłodne i deszczowe dni, jakie znamy z naszego klimatu, wprowadzenie do domowej przestrzeni naśladującej rozwiązania z krajów północy, może znacząco poprawić atmosferę w naszych mieszkaniach. Aranżacja skandynawska jest synonimem designu, który ożywia i wprowadza wyjątkowy nastrój.

Kuchnia skandynawska – cechy charakterystyczne

Kuchnia w stylu skandynawskim jest określana jako akcent wygody i praktyczności. Połączenie te cechy z minimalizmem stworzyło konieczność tworzenia przestrzeni, które są gustownie ogrzewane, mają dobre nastrój, a jednocześnie są optycznie powiększane. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na komfort i samopoczucie mieszkańców.

Elementem wyróżniającym dobrze zaprojektowaną kuchnię skandynawską jest ciepło przestrzeni. Sama paleta kolorów jest spójna, składa się z jasnych odcieni bieli, brązu i naturalnych dodatków. Ogromne okna często pozbawione są firan i rolet, dzięki temu do wnętrza wpada jak najwięcej światła. Pozytywne podejście do rezygnacji z nadmiaru sprzętów domowych widać niemal w każdej skandynawskiej kuchni. Przewaga stawiana jest na duży stół rodzinny, wygodne miejsce do przygotowywania posiłków i dekoracje sprzyjające rodzinnej atmosferze. Aranżacja skandynawska sprawdza się szczególnie w przypadku osób zabieganych i zapracowanych, które szukają przestrzeni do relaksu, nieprzeładowanej kolorami, jaskrawościami czy niepotrzebnym blichtrzem.

Pomysły na aranżację kuchni w stylu skandynawskim

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na to, jak zacząć proces aranżacji kuchni w stylu skandynawskim:

  • Meble powinny mieć drewniany charakter. Idealnie jeśli są pomalowane na biało, ecru, bądź dowolne odcienie mieszane z dominacją bieli.
  • Podłoga w skandynawskiej kuchni powinna być drewniana, preferowany jest odcień ciepłego brązu.
  • Szafki, regały i półki stworzone z połączenia drewna i szkła – szkło powiększa optycznie przestrzeń.
  • Dekoracje w stylu naturalnym, spokojnym, odległym od wielkomiejskiego zgiełku.

W skandynawskim designie kuchni, istotne jest także stworzenie otwartej, przestronnej kuchni, w której dominują biały kolor, drewno i nawiązania do natury. Kraj skandynawski stawia na delikatność, lekkość i przede wszystkim minimalizm. Wszelkie ślady nadmiaru moją zaszkodzić klasycznemu urokowi, mimo że mogą dodać nieco oryginalności.