Nowoczesna tendencja w aranżacji wnętrz – antracyt

Antracytowe barwy stały się obecnie nowoczesnym trendem w aranżacji wnętrz, zyskując coraz większą popularność zarówno w polskich domach, jak i firmach. Producenci oferują coraz więcej produktów w tym kolorze, co ani trochę nie jest dziwne patrząc na przykuwającą uwagę elegancję, jaką emanuje ten odcień. Zaczynając od malowania ścian, poprzez dodatki do wnętrz, a na meblach kończąc – antracyt znalazł stałe miejsce w coraz większej ilości domów i biur. Jednak jak dobrze zastosować ten odcień w aranżacji swojego mieszkania? Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę.

Głębia koloru antracytu

Kolor antracytowy jest inspirowany kamykiem węglowym, jest odcieniem ciemnej szarości, który jest łagodniejszy niż czerń i bardziej spłowiały. Swoją popularność zdobył przede wszystkim za sprawą elegancji. Jego głęboki odcień idealnie sprawdza się we wnętrzach, które mają stanowić ucieleśnienie klasyki i wytworności. Antracyt doskonale harmonizuje z wieloma innymi kolorami, umożliwiając stworzenie niepowtarzalnego charakteru pomieszczenia.

Antracyt na ścianach – jak go dobrze wykorzystać?

Antracyt idealnie sprawdza się na ścianach dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeń, gdyż światło dzienne wydobywa z niego cały urok. Jednak bardzo ważne jest, aby unikać malowania nim ścian w pokojach bez okien, gdzie brak naturalnego oświetlenia może przyczynić się do stworzenia przytłaczającego klimatu. W dobrych warunkach oświetleniowych antracyt nie tylko nie zmniejsza optycznie powierzchni pomieszczenia, ale także nadaje mu szykownego wyglądu.

Kreatywne użycie koloru antracytowego

Dużą popularnością dla ocieplenia pomieszczeń o małej wielkości, cieszą się antracytowe dodatki i dekoracje. Meble w tym odcieniu mogą wydawać się dominującym elementem w takim wnętrzu, ale już lampy na antracytowych nóżkach, stolik, czy ramki do zdjęć w barwie antracytu – wieszane potem na jasnych ścianach, dodają pomieszczeniu charakteru, nie wpływając na odczucie ciasnoci.

Połączenia z antracytem

Ważne jest, aby dopełnić antracyt żywymi, jasnymi i energetycznymi barwami. Można do niego dopasować kolory miodowe, ecru, jasne drewno, limonkę, soczystą śliwkę, a także wszelkie odcienie czerwieni. Ciekawym połączeniem są również antracyt i barwy kamienia naturalnego, lnu i bawełny, które tworzą skomponowaną, stonowaną aranżację.

Antracyt w biurach i kuchniach

Antracyt jest idealnym kolorem do biur, pomieszczeń do pracy zdalnej czy sal konferencyjnych, zapewniając elegancki klimat. Ten odcień pasuje także do minimalistycznych sypialni urządzanych w nurcie designu skandynawskiego, a także do kuchni, gdzie nawet małe akcenty jak tablica magnetyczna na notatki czy dziecięce zawieszki w tym kolorze, mogą tworzyć ciekawy efekt.