Grudnik – tropikalna roślina doniczkowa na polskie zimy

Mówi się, że każda z roślin, jakie uprawiamy w domu, ma swoją wyjątkową historyjku. Jedna z nich – grudnik, jest znana również pod nazwą zygokaktusa, szlumbergera lub popularnie nazywany jest kaktusem bożonarodzeniowym. Roślina ta, pierwotnie z tropikalnych lasów brazylijskich, jest jednym z najbardziej fascynujących okazów, jakie mogą być hodowane w naszych polskich warunkach, bez nadmiernych trudności. Nazwa kaktusa bożonarodzeniowego nie jest zupełnie przypadkowa. W sezonie Bożego Narodzenia, ten na co dzień zwykły i niepozorny kaktus, prezentuje piękne, pełne życia, krwisto czerwone kwiaty. Ich widok, w czasie gryzącej zimy, jest prawdziwą eksplozją kolorów i szczególnym obrazem dla naszych oczu.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o uprawie zygokaktusa – gdzie, jak i kiedy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób dbać o grudnika, tak aby cieszyć się jego pełnym kwitnieniem za każdym razem, kiedy nadejdzie zima? Co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie i jakie warunki stworzyć, aby doświadczyć efektu niespotykanych, soczyście krwistych kwiatów?

Podstawowe warunki uprawy grudnika

  • Choć zygokaktus jest rośliną pochodzenia tropikalnego, lubi chłodniejsze warunki i nie jest fanem mocno nasłonecznionych miejsc. Jego idealne warunki to mieszkanie o normalnej temperaturze lata, bez konieczności tworzenia nadmiernej ciepłoty. W zimie z kolei wymaga znacznie niższych temperatur, rzędu 10 do maks 14 stopni Celsjusza. To pozwoli mu odpowiednio przygotować się do okresu bożonarodzeniowego kwitnienia.
  • Miej na uwadze, że zmiana miejsca, w którym trzymasz grudnika, może skutkować stresem dla rośliny. Najlepiej ustawić go w jednym miejscu, wszelkie przemieszczanie ograniczyć do minimum. Idealne będzie jasne lub pół cieniste stanowisko, np. parapecie okna od strony północnej. Zakwitać będzie piękniej, jeśli jego miejsce nie ulega zmianie.
  • Podłoże dla grudnika powinno być ciągle lekko wilgotne. Ta roślina nie jest dla osób zapominających o podlaniu swoich roślin przez długie okresy. Spryskiwanie liści miękką wodą ma mu przypominać warunki tropikalne i jest dosyć istotnym elementem w pielęgnacji tej rośliny.
  • W okresie zbliżającym się do sierpnia, który jest preludium do stanu spoczynku, konieczne jest zaprzestanie podawania roślinom jakichkolwiek nawozów. Podlewanie również powinno być ograniczone, a to stworzy lepsze warunki dla grudnika do zimowego zakwitnięcia.

Pamiętajmy o tych czterech podstawowych zasadach, które umożliwią optymalne przygotowanie rośliny do sezonu kwitnących, ognistych kwiatów. Jest również wartościowe, by pamiętać o spełnieniu tych kryteriów po zakończeniu tego etapu, czyli kiedy nadejdzie luty i marzec. W tym czasie kaktus będzie odpoczywać i przygotowywać się do kolejnego etapu życia: kwitnienia i rozwoju.

Czy zygokaktusa trzeba przesadzać?

Crème de la crème uprawy grudnika polega na tym, że nie wymaga on przesadzania zbyt często. Wystarczy wymienić ziemię co trzy lub cztery lata, aby mogły skorzystać z nowych, nieprzetworzonych zasobów mineralnych.