Wytworna aranżacja wnętrza w stylu glamour

Skomponowanie wyrafinowanej aranżacji wnętrza w stylu glamour bywa dla wielu osób trudne. To styl, który na pierwszy rzut oka urzeka błyskiem i artystycznymi wykończeniami. Niemniej jednak, niekontrolowane dążenie do efektu blichtru może łatwo przerodzić się w tandetę i przechodzić granicę dobrego smaku. Jak ustrzec się przed tym ryzykiem, urządzając salon zgodnie z trendem glamour? Co powinno się w nim znaleźć i w którym momencie powstrzymać się od nadmiaru szyku, by zachować niewymuszoną atmosferę przestrzeni?

Podpowiedzi dla salonu w stylu glamour

Salonujemy w nim z gośćmi, relaksujemy podczas wieczornego odpoczynku. Jest to centralne pomieszczenie, które domownikom i gościom powinno zapewniać niewymuszoną elegancję. Aranżacja salonu na nutę glamour powinna złożyć się z podstawowych zasad tej metody planowania przestrzeni, ale jednocześnie powinna być dobrze przemyślana, aby uniknąć przesadnego blasku i przepychu.

Główne zasady aranżacji salonu w stylu glamour

Harmonijne połączenie luksusu z komfortem jest jednym z głównych założeń stylu glamour w aranżacji salonu. Po przekroczeniu progu pomieszczenia powinno się natychmiast odczuwać atmosferę wytworności i elegancji, jednak bez dominacji przesytu detali. Zdecydowaną rolę odgrywa tu umiejętne wyważanie proporcji między dodatkami, meblami i kolorami ścian, które sprawi, że pomimo niezaprzeczalnej wytworności salonu, nie stworzy on wrażenia przesłodzonego pałacu starożytnej księżniczki. Najlepszym efektem będzie osiągnięcie spójności stylistycznej, która sprawi, że salon stanie się sercem domu.

Wskazówki co do wyboru elementów wystroju

Styl glamour charakteryzuje się efektowną kolorystyką: np. biel i czerń w różnych odsłonach, przecinane kontrastem żywych kolorów, ale w nie więcej niż dwóch tonach (śliwka + limonka, fiolet + seledyn, złoto + stal). Należy pamiętać, że takie kontrasty powinny być harmonijnie skomponowane, aby nie tworzyły zbyt dużego dysonansu.

Meble i oświetlenie, klucz do sukcesu

Podstawą aranżacji glamour są surowe, szklane blaty stołów, oparte na chromowanych lub polerowanych na wysoki połysk konstrukcjach stalowych. Sofy i fotele powinny być eleganckie, najlepiej z rozłożystymi, pikowanymi oparciami. Tapicerowane meble są dobrym wyborem, ale skóra może dodać wyjątkowości wnętrzu. Pufy na złocistych podbiciach, jaskrawe, intensywne, kolorowe to kolejny element wzbogacający styl glamour. Co więcej, oświetlenie, w postaci żyrandoli – wyrazistych, dużych, wielopoziomowych lub ciągnących się szeroko pod sufitem, a także lamp podłogowych – np. na bardzo długich, wygiętych łukowo nóżkach, odgrywa kluczową rolę w kreowaniu atmosfery tego wystroju wnętrza.

Dekoracje ścienne w stylu glamour

Ważną rolę w salonie glamour odgrywają również odpowiednie wykończenia ścian. Wybór jest szeroki: od gładkich, jednokolorowych powierzchni na bazie farby strukturalnej (złote, brązowe, czarne), przez lekko pałacowe tynki dekoracyjne, aż po tapety bogate w ornamenty roślinne, fale czy geometryczne wzory. Optymalne połączenie dodatków, mebli, dywanów i wykończeń ścian tworzy natychmiastowy efekt impaktu u każdego gościa powitajnego w takim salonie. Sukces gwarantowany!