Problem zdobień na meblach – naklejki

Komar w pokoju, zasłona z opadłą szpilka, wybrzuszona podłoga – to tylko niektóre z problemów, które potrafią przyprawić każdego o ból głowy. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że wyzwanie może stanowić również naklejka przyklejona do mebla. Co do zasady łatwo ją umieścić, jednak znacznie trudniej jest ją zdjąć. W domach, w których znajdują się dzieci, naklejki z bohaterami bajek z łatwością królują na meblach. Często okazuje się, że piękna kuchnia z drewna jest wielobarwna nie z powodu kolorowych akcesoriów, ale naklejek wymieszańców.
Problem pojawia się, gdy dzieci dorastają, a ukochani bohaterowie z bajek wracają na małe ekrany. Niestety, często zostawiają po sobie pamiątkę w postaci oklejonego mebla, gdzie ślady po kleju stanowią dużo większy problem, niż sam obrazek.

Rozwiązania chemiczne – odstraszające czy pomocne?

Większość z nas wybierze drogę na skróty, nierzadko zaszkodząc tym samym naszym meblom. W sklepach budowlanych dostępne są specjalne, chemiczne środki przeznaczone do rozpuszczania kleju i smarów. Niestety, są one bardzo silne i zamiast przynieść upragnioną ulgę, mogą doprowadzić do trwałego zniszczenia powierzchni mebli. W efekcie, usuwanie naklejek przyniesie więcej szkód, niż pozytywów.
Alternatywą są innej rodzaju preparaty chemiczne, które nie starają się usunąć kleju siłą, ale z pomocą chemii uczynek ten staje się dużo łatwiejszy. Ta metoda to nic innego jak rozpuszczenie kleju, który odrywa się od powierzchni mebla. Wystarczy na koniec delikatnie przetrzeć usuwane miejsce szorstką gąbką i gotowe. Bez zarysowań i problemów.

Domowy sposób na usunięcie naklejki z mebli

Jeżeli jednak wolisz unikać chemii, możesz skorzystać z jednej z wielu domowych metod. Zasada jest prosta – to co tłuste, pokona klej z łatwością. Olej rzepakowy, maślane masło, a nawet majonez i masło orzechowe mogą Ci pomóc. To nic trudnego – wystarczy nałożyć wybraną substancję na miejsce, w którym znajduje się naklejka i odczekać około trzydzieści minut. Następnie przetrzyj to miejsce szmatką zwilżoną ciepłą wodą, mocno pocierając. Efekt? Klej odspaja się od powierzchni i bez problemu możemy go usunąć.
Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, na której znajduje się naklejka. W przypadku mebli okleinowych, drewnianych, pokrytych lakierem czy olejem, tłuszcz nie pozostawi śladu. Jeżeli jednak powierzchnia jest szczególnie wymagająca, musimy zastosować dodatkowo odtłuszczający środek oraz ciepłą wodę. Innym sposobem jest zastosowanie ciepła za pomocą suszarki. Wystarczy skierować na naklejkę strumień ciepłego powietrza przez około cztery do pięciu minut. Właściwość kleju polega na tym, że pod wpływem ciepła staje się on podatniejszy i łatwo go usunąć.