Pasy na ścianie – wieczny trend we wnętrzach

Bez względu na to, jak się zmieniają trendy w designie wnętrz, jeden motyw wydaje się być zawsze aktualny. Mowa tu oczywiście o pasach na ścianach. Dzięki pasom, każde wnętrze może zyskać wyraźny charakter i oryginalny wygląd. Pasy mogą być subtelnymi detalami, dominującym elementem wystroju, a ich kolorystyka i szerokość mogą dramatycznie zmieniać atmosferę pomieszczenia. Oto kilka inspirujących pomysłów na wykorzystanie pasów w aranżacji wnętrz.

Pasami malowane – nie tylko sypialnia czy salon

Pasy na ścianach to uniwersalny wzór, który sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pasy do sypialni, salonu, kuchni czy łazienki, z pewnością będą one wprowadzać do wnętrza unikalny charakter. Kluczem do stworzenia idealnej aranżacji z motywem pasów jest dopasowanie odpowiedniej kolorystyki, szerokości pasów oraz ich układu na ścianie.

Pasy mogą być ciekawym elementem zarówno w salonie, jak i sypialni. Ten motyw doskonale wpisuje się w różne style aranżacji wnętrz. Wystarczy wspomnieć chociażby o marynistycznym wystroju, gdzie dominują granat i biel, a pasy są jednym z najważniejszych motywów. Różnorodne odcienie jednego koloru, na przykład beżu czy łososiowego, z powodzeniem wykorzystać można w stylach eko czy boho. Natomiast kontrast czerni i bieli idealnie podkreślą nowoczesność wystroju minimalistycznego czy industrialnego.

Salon w paski – pasy na ścianie

Jeśli jesteś fanem pasów i chciałbyś, aby stanowiły one kluczowy element dekoracji twojego wnętrza, możesz pokusić się o pomalowanie jednej ze ścian w paski. Dzięki swojej prostocie, pasy idealnie nadają się jako motyw tapety – nie są zbyt chaotyczne i raczej podkreślą aranżację, niż odciągną od niej uwagę. Wystarczy dobrać odpowiednie kolory i ustalić gęstość i szerokość pasów. Najbezpieczniej będzie postawić na dwa komplementarne kolory.

Dodatkowym atutem ściany w paski w salonie jest możliwość optycznego powiększenia pomieszczenia. W zależności od układu pasów, mogą one „wydłużać” pokój lub zwiększać jego wysokość. Pasy mogą także pomóc w wyznaczeniu różnych stref w wnętrzu, na przykład strefy wypoczynkowej i jadalnianej.

Warto jednak pamiętać, że tapeta to nie jedyne rozwiązanie. Możemy rownież pokusić się o namalowanie pasów na ścianie farbą, co daje nam możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego wzoru. Mogą to być na przykład pasy na ukos lub pasy o nieregularnych krawędziach. Innym ciekawym pomysłem są specjalne naklejki ścienne. Pasy mogą też być wykonane z desek drewnianych, które doskonale uzupełnią kuchnię, salon czy sypialnię.