Fotografia jako dekoracja wnętrz: tworzenie galerii zdjęć na ścianie

Obecnie, fotografie wykorzystywane są nie tylko jako pamiątka oraz pewnego rodzaju zapis danej chwili. Są też jednym z najchętniej wybieranych motywów dekorowania ścian, zarówno we wnętrzach domowych, jak i w miejscach publicznych czy firmowych. Ciekawie zaplanowana i wykonana galeria zdjęć, odpowiednio dobrana do charakteru danego miejsca, może dodać przestrzeni nastrojowego klimatu, rodzinnego ciepła lub może imponować osiągnięciami właściciela. W zależności od oczekiwanej atmosfery, możemy zaplanować zupełnie różne galerie zdjęć do umieszczenia na ścianach.

Galeria zdjęć na ścianę – 4 pomysły na dobry plan i jego wykonanie

Tworząc galerię zdjęć na ścianę, warto w przededniu najpierw zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma ona pełnić. Czy ma zaprezentować domowników, gości czy też przypominać o ważnych momentach w życiu? Czy ma pomyśleć osoba, która na nią spojrzy i jakie znaczenie będzie ona miała dla projektanta?

Rodzinny klimat: Galeria ze zdjęć rodzinnych

Jeśli za cel obierzemy sobie stworzenie galerii ze zdjęć rodzinnych, pamiętajmy o ich chronologii i uzupełnianiu. Ciągłość wypowiedzi oraz dobór odpowiednich ram jest kluczowy: bardziej kolorowe tam, gdzie dzieci są młodsze, dekoracyjne w miarę ich dorastania, albo wykonane w takiej kolorystyce, która z pociechą kojarzy się najbardziej. Możemy również wykorzystać tablice białe, czarne lub korkowe – jeśli nie chcemy każdego zdjęcia wieszać wprost na ścianie, można umieścić całe ich kolekcje na wybranej tablicy.

Romantyczny nastrój: Galeria miłosnych wspomnień

Żyjesz miłością i chcesz pokazać na ścianie ważne dla Ciebie chwile? Wykorzystaj ramki wieloformatowe, które dzięki umieszczaniu w nich zdjęć o różnych rozmiarach, stworzą na ścianie niesamowite efekty. Aby zachować klimat, postaw na ramki z dekoracyjnymi motywami: róż, biel, czerń, a do tego czerwień, to zestawy kolorystyczne, które zawsze kojarzą się z miłością i stworzą romantyczną atmosferę na ścianie.

Efekt sukcesu: Galeria triumfów

To pomysł na galerię zdjęć prezentującą uchwycone na fotografiach wyróżnienia, medale, wspomnienia z ważnych chwil, w których otrzymywało się różnego rodzaju nagrody. Doskonały pomysł na „ścianę chwały”, nie tylko w życiu prywatnym, ale i w miejscu pracy.

Nostalgia za dzieciństwem: Galeria sentymentalnych zdjęć

Ten rodzaj galerii jest szczególnie lubiany przez osoby starsze, które na ścianach wieszają sentymentalne zdjęcia sprzed lat, fotografie dziadków, pradziadków czy dalszej rodziny. Taka dekoracja może być również dobrą okazją do wspomnień. Najlepiej utrzymać ją w kolorach sepii, bieli, czerni ale również w szarościach.

Planując galerię zdjęć, warto dobrze przemyśleć, co taka dekoracja ma odzwierciedlać. Gdy już zdecydujemy o charakterze, najlepsze rozmieszczenie i dopasowanie konkretnych zdjęć z pewnością przyjdzie z czasem. Cała reszta to już tylko dobra zabawa!