Tworzenie domków na drzewach – jak zacząć?

Człowiek, mając ogród lub działkę do dyspozycji, często decyduje się na prowadzenie działalności na łonie natury. Jest to wspaniała okazja do ucieczki od codziennych obowiązków i obcowania z naturą. Jest to także miejsce, gdzie najmłodsi mogą odreagować swoją energię. Domy na drzewie są jednym z elementów, które na pewno umilą dzieciom czas pośród zieleni. Ale jak można zbudować taki domek? Czy jest to skomplikowane?

Projekty domków na drzewach

Zacząć powinniśmy od stworzenia szczegółowego projektu domku na drzewie. Przy wyborze projektu, możemy zainspirować się gotowymi rozwiązaniami dostępnymi w biurach projektowych lub u profesjonalnych producentów domków na drzewach. Dobry projekt powinien uwzględniać zarówno funkcjonalność jak i estetykę konstrukcji.

Niektóre domki na drzewach są nie tylko dla dzieci. Istnieją odważne koncepcje dla dorosłych, które obejmują całe wyposażenie domu i pozwalają spędzić w nim nawet cały weekend. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, możemy stworzyć projekt na własną rękę. Priorytetem powinno być stworzenie stabilnej i trwałej konstrukcji.

Z dobrą wiadomością przychodzi brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domku na drzewie.

Domki na drzewie – koszty

Zanim przystąpimy do budowy, warto przyjrzeć się możliwościom finansowym. Koszty budowy domku na drzewie mogą bardzo różnić się w zależności od tego, czy zdecydujemy się na budowę samodzielnie, czy zlecimy ją firmie. W pierwszym wypadku, koszty ograniczą się jedynie do zakupu materiałów budowlanych.

Jeżeli mamy już niezbędne narzędzia, takie jak wyrzynarkę, wiertarkę, pilarkę czy młotek, to do zakupu pozostają nam tylko belki drewniane, deski, płyty OSB lub blachę falistą. Możemy także zdecydować się na wykorzystanie pozostałości materiałów po budowie domu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest budowa domku z użyciem palet. Ta opcja może jednak wymagać dodatkowych prac przygotowawczych takich jak oczyszczenie, szlifowanie i impregnowanie palet. Niezależnie od zastosowanych materiałów, koszty budowy domku na drzewie nie powinny przekroczyć kilkuset złotych, pod warunkiem, że decydujemy się na samodzielną realizację projektu.