Wstęp

Od niepamiętnych czasów człowieka w jego codziennych obowiązkach przy ogrodnictwie wspierają małe, niewielka wielkością, beztrosko białe robaczki zwane skoczogonkami. Regularnie występujące w ziemi ogrodowej bądź doniczkowej, nie powodują one żadnych strat w roślinach. Wprost przeciwnie! Pełnią istotną rolę w procesie przetwarzania ziemi i tym samym w generowaniu cennej próchnicy. Głównym składnikiem ich diety jest materia organiczna, jednak gdy jej zasoby zaczynają się wyczerpywać, skoczogonki przystępują do ataku na rośliny będące ich alternatywnym źródłem pożywienia. Ich zdolność do szybkiego rozmnażania potęguje ten problem i w konsekwencji prowadzi do poważnych zniszczeń w naszych ogrodach.

Ewolucja Nietypowych Zachowań Żywieniowych

Nadmierna liczba skoczogonków powoduje, że stważają one potencjalne zagrożenie dla roślin. Problem zaczyna się na poziomie korzeni roślin, które to stanowią pierwszy cel ataku tych głodomorów. Na pierwszy rzut oka roślina nie wykazuje oznak zniszczenia, co może utrudniać wczesne wykrycie problemu. Następnie, skoczogonki zaczynają gryźć otwory w liściach roślin, a potem błyskawicznie je pożerają. Niszczą nasiona, zwłaszcza te kiełkujące, co w efekcie prowadzi do ogólnego spustoszenia w naszych ogrodach. Skutki takiego działania są odczuwalne zarówno w przypadku roślin doniczkowych, jak i roślin ogrodowych i warzyw.

Rozwiązania na Rozważenie

Jak zaradzić niszczącym działaniom tych stawonogów – jakie strategie mogą być skuteczne?

1. Sposób Zanurzeniowy

Pierwszą i jednocześnie najszybszą metodą jest zanurzenie rośliny w wodzie. W przypadku roślin ogrodowych jest to osiągalne dzięki kopaniu wgłębień wokół łodyg roślin, które następnie zalewa się wodą. Woda wypełnia przestrzeń dookoła rośliny tworząc strefę wilgotną dla pewnego czasu. Skoczogonki muszą opuścić swoje ukrycia, wyskakują na powierzchnię, a my możemy je łatwo zebrać i usunąć.

2. Wymiana Podłoża

Druga opcja polega na częściowej wymianie podłoża pod rośliną. Skoczogonki znane są z tego, że składają jaja w glebie pod rośliną. Wymieniając podłoże, pozbawiamy je miejsca schronienia i przestrzeni do rozrodu. Warto pamiętać o natychmiastowym wyrzuceniu starego podłoża.

3. Zastosowanie Insektycydów

Trzecia, i najbardziej radykalna metoda, polega na zastosowaniu środków ochrony roślin. W tym przypadku korzysta się z insektycydów, które rozprasza się na roślinach oraz wykorzystuje do podlewania części korzeniowej. Zabieg ten jest powtarzany co najmniej raz na 7 dni, a maksymalnie co 14 dni. Pozwala to upewnić się, że środek trafił do wszystkich szkodników skrywających się w glebie. Warto rozważyć dodatkowe stosowanie długodziałających pałeczek owadobójczych, które skutecznie odstraszają nowe szkodniki od zbliżania się do naszych roślin.

Jak Optymalizować Zabiegi

Bez względu na wybór twej metody zwalczania skoczogonków, warto rozpoczynać zabiegi o zmierzchu lub nocą. Są to te momenty dnia, kiedy liczba tych stawonogów jest największa i są one najbardziej aktywne. Dzięki temu działania przeciwko nim będę skuteczniejsze niż te podejmowane o poranku.