Optymalny wymiar drzwi wewnętrznych stosowany przy planowaniu przestrzeni w nowym mieszkaniu

Istotnym elementem architektonicznym każdego mieszkania są drzwi, a przede wszystkim ich wymiary. Zwraca się na to szczególną uwagę już na etapie projektowania wnętrza oraz podziału przestrzeni, szczególnie jeśli nabyliśmy mieszkanie w deweloperskim standardzie, zaprojektowane na zasadzie open space.

Adaptacja przestrzeni open space

Trend na otwarte przestrzenie w mieszkaniach nie jest już tak popularny jak wcześniej. Teraz najważniejsze staje się wydzielenie odpowiednich stref, takich jak strefa dziennej, nocnej czy dziecięcej. Chociaż strefa dzienna często pozostaje otwarta, to jednak reszta wnętrza uporządkowana jest w określone strefy, które zapewniają mieszkańcom niezbędną prywatność.
Planując ten podział, musimy zwrócić uwagę na tak ważny aspekt jak wymiar drzwi wewnętrznych. Decyzję co do modelu i koloru drzwi podejmujemy później, jednak ich rozmieszczenie i wielkość muszą być dokładnie określone już na etapie projektowania mieszkania.

Standard drzwi wejściowych

Co ciekawe, nie mamy wpływu na wymiary wejściowych drzwi do mieszkania, ponieważ zostały one zdefiniowane we właściwych przepisach budowlanych. Każdy deweloper musi przestrzegać tych norm. Zgodnie z nimi, szerokość światła ościeżnicy drzwi wejściowych musi wynosić co najmniej dziewięćdziesięciu centymetrów, a wysokość musi przekraczać dwieście centymetrów.
Dobre zamontowanie drzwi wymaga, aby otwory były nieco szersze od ościeżnic. Wymagany luz wynosi co najmniej dwa centymetry i obowiązuje zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Normy dla drzwi wewnętrznych

Podobnie jak przy drzwiach wejściowych, wymiary drzwi wewnętrznych są określone w przepisach budowlanych. W mieszkaniach szerokość ościeżnicy musi wynosić co najmniej osiemdziesiąt centymetrów, a jej wysokość nie może być mniejsza niż dwieście centymetrów. Dotyczy to drzwi w pomieszczeniach przeznaczonych na pokoje oraz kuchnie.
Drzwi wewnętrzne, które możemy spotkać najczęściej to standardowe, uchylne drzwi. Ich wymiary w praktyce mieszczą się w przedziale od sześćdziesięciu do stu centymetrów. Drzwi węższe na ogół stosuje się w pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia, takich jak pomieszczenia gospodarcze, techniczne, spiżarnie czy garderoby.
Jedno jest pewne – wybór drzwi jest ogromny. Dotyczy to nie tylko kształtu i koloru, ale też i ich wymiarów. Kluczowe jest jednak zrozumienie i przestrzeganie ustalonych norm dotyczących wymiarów, które muszą być zastosowane przy planowaniu aranżacji przestrzeni w nowym mieszkaniu.