Totalna czystość tapicerki samochodowej – to możliwe

Praktycznie każda tapicerka samochodowa z czasem ulega zanieczyszczeniu. Każdego dnia użytkowania, bez względu na intensywność, przyczynia się do powstawania coraz to nowych plam. Niezależnie od tego, czy mówimy o elemencie w naszym samochodzie, czy bardziej zwyczajowym obiciu kanapy, ważnym jest korzystanie z odpowiednich środków do czyszczenia.

Zasada przetrwania wśród zabrudzeń

Pomimo ogólnej higieny we wnętrzu pojazdu, kabina nie jest miejscem sterylnym. Często wchodzimy do niej ubrani w odzież zewnętrzną, która z łatwością gromadzi rozmaite zanieczyszczenia. Przez to z czasem nawet materiał, który na pozór dobrze ukrywa zabrudzenia, zaczyna zdradzać swoje sekrety. W porę wykonane czyszczenie jest kluczowe dla długotrwałej estetyki naszego auta. Ale czy zawsze musimy korzystać z usług specjalistów przy tego typu zadaniach?

Znaczna część zależy od stopnia i rodzaju zanieczyszczenia. Wiecznie krądłująca farba pewnie będzie problematyczna do usunięcia samodzielnie. Jednak w większości przypadków, brudy nie są aż tak uciążliwe, by nie móc poradzić sobie z nimi samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest przemyślane podejście do zadania związanego z utrzymaniem higieny i estetyki we wnętrzu samochodu.

Pewne zasady dużego sprzątania

Podstawową zasadą podczas czyszczenia samochodowej tapicerki, szczególnie tej starszej, jest unikanie punktowego usuwania plam. Odświeżenie powinno objąć cały fragment tapicerki, aby uniknąć efektu nowej plamy powstałej przez kontrast pomiędzy wypranym miejscem a resztą materiału.

Duże znaczenie mają także warunki pogodowe. Większość środków do czyszczenia kanap i tapicerek samochodowych bazuje na wodzie, więc wymagają one odpowiedniego czasu na wysuszenie. Dlatego też warto unikać ich używania tuż przed planowaną podróżą, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Cieplejsza aura z pewnością przyspieszy proces suszenia, a jeśli dopomożemy mu przy pomocy specjalnej suszarki, efekt będzie jeszcze lepszy.

Warto przy tym zwrócić uwagę na specyfikę poszczególnych elementów tapicerki. Różne jej elementy mogą charakteryzować się różnym stopniem wchłaniania wilgoci. Dla przykładu, woda może zaszkodzić podsufitce, która z reguły jest klejona i nie jest odporna na wilgoć. Dlatego starajmy się używać jak najmniej wody, aby uniknąć pofałdowania lub odklejenia materiału, co często spotyka starsze modele aut.