Odpowiedni system odwodnienia budynku to klucz do zabezpieczenia naszej nieruchomości przed skutkami działania wody i wilgoci. Płyny gruntowe, które gromadzą się wokół fundamentów domu, mogą spowodować uszkodzenia w ścianach piwnicy. Drenaż opaskowy jest metodą stosowaną zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w starszych budowlach. Sprawdźmy, na czym polega jego działanie i jaka jest jego skuteczność w ochronie naszego domu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez działanie wody. 

Rola drenażu opaskowego w ochronie przed wodą gruntową 

Aby zrozumieć znaczenie drenażu opaskowego, uwzględnijmy rodzaj gruntu otaczającego naszą nieruchomość. Na pewno zauważymy dobrze przepuszczalne wodę żwir i piasek. Skuteczne zatrzymanie płynów ziemnych zapewnia glina oraz ił. Nawierzchnia działki składa się z reguły z mieszanki różnego rodzaju gruntów o zróżnicowanych właściwościach. Poszczególne typy gleb są rozdzielone warstwami, które znamy jako horyzonty gruntowe.

Woda opadowa przepływa pionowo przez pierwsze warstwy gleby, a następnie jest zatrzymywana przez warstwę gliny. Opady woda ściekają wzdłuż tej warstwy, kierując się w stronę budynku i stwarzając nacisk hydrostatyczny na dolne ściany. Jeżeli system drenażu jest nieszczelny, woda przedostaje się do wnętrza budynku powodując wilgoć i pleśń. Aby zapobiec nagromadzeniu wody, należy zastosować drenaż opaskowy, który odprowadzi nadmiar wody na bezpieczną odległość, np. na skraj działki lub do kanalizacji. 

Zastosowanie tworzyw sztucznych w drenażu opaskowym

Tworzywa sztuczne w drenażu opaskowym mają niebagatelne znaczenie. Dzięki nim cały proces jest znacznie bardziej wydajny. Takie materiały posiadają znakomite właściwości ciepłochronne, minimalizując straty ciepła, co z kolei pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania. Ponadto tworzywa sztuczne nie kurczą się pod wpływem kontaktu z zimną wodą.  

Drenaż opaskowy, wykonany z rur z tworzyw sztucznych, jest odporny na działanie korozji, co stanowi istotną kwestię podczas eksploatacji w środowisku chemicznym i biologicznym. Nie wchodzą one w reakcję z wodą, kwasami i zasadami. Na rynku dostępne są różne rodzaje rur, niektóre z nich mogą mieć ograniczoną wytrzymałość na ekstremalne temperatury, jednak producenci oferują również rury wykonane z polipropylenu i polibutylenu, które są dużo trwalsze. 

Finalnie, drenaż opaskowy to idealne rozwiązanie dla każdego rodzaju budynku. Daje realną szansę na skuteczną ochronę nieruchomości przed wodą i wilgocią, a dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. Planując budowę domu powinniśmy pamiętać o zastosowaniu tego rozwiązania w swoim projekcie!