Oceanarium Gdańsk: Wizja przyszłości edukacji i rozrywki

Planowane na zbliżające lata, Oceanarium Gdańsk ma stać się najważniejszym w Polsce ośrodkiem edukacyjno-rozrywkowym. Diplomowany do budowy od połowy 2020, projekt wizualizuje placówkę przyciągającą turystów w stylu Tropical Islands pod Berlinem. Niemniej jednak wyzwania związane z zabezpieczeniem finansowania mogą opóźnić jego powstanie.

Budowa oceanarium w Gdańsku: Wybór lokalizacji

30 grudnia 2019 roku wydano pozwolenie na budowę Oceanarium Gdańsk. Miejsce, które zostało wybrano pod ten monumentalny projekt to okolice stadionu Energa w Letnicy. Niemniej jednak, pomimo pozwolenia na budowę, formalności związane z negocjacjami bankowymi wydłużają początek budowy. Proces negocjacji trwa już od około dwóch lat. Patrząc na ogólny koszt projektu, wynoszący około czterysta pięćdziesiąt milionów złotych, taka zwłoka nie jest zaskakująca.

Projekt Oceanarium oraz współistniejącego z nim parku wodnego ma być realizowany we współpracy z PFI Future i właścicielem stadionu – spółką Arena Gdańsk. Wykonawca został wybrany według specjalnego konkursu, którego wyniki ogłoszono w 2017 roku. Umowa została podpisana w kwietniu 2018 roku. Całość jest częścią większego projektu Letnica 3.0, który ma na celu rewitalizację i uatrakcyjnienie tej części miasta.

Oczekiwanie na atrakcje: Co nas czeka w Oceanarium Gdańsk?

Planowane Oceanarium Gdańsk ma przyciągać gości nie tylko swoją wielkością – ma to być największe oceanarium nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Całkowita powierzchnia obiektu ma wynosić ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych. Pierwszym etapem budowy będzie właśnie oceanarium, gdzie goście będą mogli podziwiać bogactwo flory i fauny morskiej Ameryki Południowej. Następne plany obejmują budowę Egzotycznej Laguny, galerii medycznej oraz hotelu. Wiele wskazuje na to, że taka inwestycja jest opłacalna – szacowany koszt wynosi 450 milionów złotych.

Podążając ścieżką edukacyjną Oceanarium, odwiedzający będą mogli zobaczyć najróżniejsze morskie rośliny oraz zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej. W kompleksie powstaną między innymi: oceanarium multimedialne, strefa relaksu z tropikalnym lasem i plażą, jaskinie 5D, pingwinarium oraz interaktywne centrum edukacji. Poza tym, w skład kompleksu wejdzie również 4-gwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym oraz galerią medyczną. Nie zabraknie też lokali gastronomicznych, sklepów i usług drobnych, które dopełnią ofertę kompleksu.

Wszyscy czekamy z niecierpliwością na otwarcie tych nowoczesnych i unikalnych atrakcji Oceanarium Gdańsk.