Barbara Tomkowiak, urodzona i wychowana w Poznaniu, jest powszechnie znaną i cenioną polską artystką kabaretową. Choć na co dzień Tomkowiak aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym kraju, występując na wielu estradach i scenach kabaretowych w całej Polsce, prywatnie jest bardzo dyskretna. Rzadko dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego i jak dotąd nie udzieliła żadnego wywiadu, w którym opowiadałaby o sobie więcej, niż to, co widzimy na scenie. Ten aspekt jej funkcjonowania w mediach dodaje jej postaci niewątpliwego uroku i budzi prasowe zainteresowanie.

Twórczość Barbary Tomkowiak w Teatrze Form Niebywałych

Obecnie Barbara Tomkowiak jest aktywnym członkiem Formacji Chatelet, znanej również jako Teatr lub Kabaret Form Niebywałych. W skład grupy, oprócz Barbary Tomkowiak, wchodzą także dwaj znani kabareciarze: Adam Małczyk i Karol Wolski. Formalnie, do składu Formacji Chatelet, Tomkowiak dołączyła podczas Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej w 2014 roku, w Kielcach, ale już w 2013 roku rozpoczęła z nimi współpracę w ramach programu rozrywkowego emitowanego na antenie TVP2 – „Dzięki Bogu już weekend”. Dziś, Tomkowiak, współpracując z Formacją, występuje na licznych scenach kabaretowych, zdobywając prestiżowe nagrody na największych festiwalach kabaretowych w Polsce. Artystka jest również aktywnie zaangażowana w prace Teatru Groteska.

Pasje i cechy charakterystyczne stylu Barbary Tomkowiak

Barbara Tomkowiak otwarcie przyznaje, że w swojej pracy najbardziej ceni możliwość improwizacji, której żadna inna sztuka nie daje tak mocno, jak kabaret. Dzięki temu jest w stanie utrzymać zainteresowanie widzów, sprawiając jednocześnie, że grane przez nią skecze są pełne życia i ciągle się zmieniają, a nie są jedynie „autentycznymi” ze względu na nazwę.

Barbara Tomkowiak – członek innych formacji kabaretowych

Przez wiele lat Barbara Tomkowiak była również członkiem Grupy Improwizującej GZIK oraz cenionego na polskiej scenie kabaretowej Kabaretu Adin i Kabareciarni Laskowika. Te doświadczenia zapewne przyczyniły się do ukształtowania jej unikalnego stylu komediowego.

Barbara Tomkowiak – debiut filmowy i kampanie reklamowe

Barbara Tomkowiak ma na swoim koncie także debiut kinowy. W 2007 r. zagrała jedną z głównych ról w komediowym filmie „Zamknięci w celuloidzie”. Film ten spotkał się z dużym uznaniem zarówno ze strony krytyków, jak i widowni, a w 2008 roku otrzymał wyróżnienie w kategorii kina niezależnego podczas gdyńskiego, XXII Festiwalu Filmów Fabularnych. Artystka jest również dobrze znana widzom z reklam telewizyjnych. Wraz z Formacją Chatelet brała udział w dużej kampanii reklamowej emitowanej w telewizji, której celem było ocieplenie wizerunku popularnego serwisu pożyczkowego wonga.com.

Obecność Barbary Tomkowiak w social media

W dzisiejszych czasach, kiedy obecność w social mediach jest kluczowa dla artystów, Barbara Tomkowiak jest aktywna na Facebooku. Od 2014 roku prowadzi Fanpage, na którym dzieli się z widzami zdjęciami z występów, ale nie tylko. Często pokazuje także zdjęcia zza kulis, dając swoim fanom ułamek swojego prywatnego życia. Na Facebooku obserwuje ją ponad 4000 osób. Od niedawna Barbara Tomkowiak jest obecna również na Instagramie, dając możliwość bliższego kontaktu z fanami młodszego pokolenia.