Joanna Sarapata jest cenioną polską malarką cieszącą się uznaniem na całym świecie. Wielbicielami jej twórczości są między innymi takie gwiazdy, jak Madonna czy Elton John. Tym, co przyciąga koneserów sztuki do jej prac, jest unikalne ujęcie kobiecego aktu oraz nieznaczne odwołania do impresjonizmu. Jak doszło do sukcesu artystki, która teraz wystawia swoje dzieła m.in. we Francji, Niemczech, USA i Monako?

Sylwetka Joanny Sarapaty

Joanna Sarapata urodziła się 16 lutego 1962 roku w Warszawie. Po dwóch niezdałych próbach dostania się na łódzką ASP, postanowiła spróbować swych sił za granicą. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – z pierwszą lokatą spośród 980 kandydatów dostała się na prestiżową L’ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu. Później kształciła się w Akademii Sztuki Współczesnej w Nicei.

Początki kariery

Sukcesy artystyczne Sarapaty zaczęły się układać już podczas jej studiów. W 1986 roku, zdobyła główną nagrodę w konkursie studenckim na plakat dla Opery Paryskiej. W latach 90. nadszedł prawdziwy przełom – podjęła pracę jako dekoratorka wystaw u renomowanego jubilera – Cartiera. Dokładnie tam, zauważył jej talent John Reid, menadżer Eltona Johna, który by odwiedzić butik z innym zamiarem. Rozejrzał się, zobaczył obrazy Sarapaty na ścianach i… wybrał sztukę zamiast złotego zegarka.

Przełom

Do istotnych osób, które przyczyniły się do kształtowania artystycznej ścieżki Sarapaty, należy agentka Claudii Schiffer, Placido Domingo i Petera Gabriela. Zafascynowana jej pracami, zaproponowała malarence współpracę i wyjazd do Nowego Jorku. Był to decydujący krok, który umożliwił Sarapacie rozwinięcie skrzydeł w świecie międzynarodowej sztuki.

Obecność na galeriach świata

Sarapata już od przeszło 30 lat wystawia swoje prace w znanych galeriach sztuki w Europie i Ameryce. W latach 1995-1997 organizowała autorskie wystawy na wyspie Saint Barthelemy, która znajduje się na Karaibach. Od 1998 roku, jej prace prezentowane są w galerii Polswissart w Polsce. W 2011 roku, wraz z przyjaciółką, Jolantą Racinowską-Bogiel, otworzyła w Warszawie Galerię Sarapata. Jest to miejsce, gdzie można zobaczyć stałą ekspozycję jej prac, ale również spotkać samej artystkę.

Zagadnienie kobiecej nagości w twórczości Sarapaty

Świat kobiecego aktu jest istotnym punktem zainteresowania Sarapaty. Artystka porusza niejednokrotnie kwestie związane z kobiecą nagością, przedstawiając na swoich obrazach wizerunki silnych, niezależnych, ale jednocześnie niezwykle wrażliwych kobiet.

Technika twórczości

Joanna Sarapata w swoich pracach wykorzystuje wiele różnych technik. Maluje temperą, gwaszem, akwarelą, tuszem, często sięga również po pióro czy pędzel.

Życie prywatne Sarapaty

Pierwszym mężem artystki był pilot Pascal Zerbone, z którym mają syna Christophe’a. Po rozwodzie wróciła do Polski i wyszła za kolejnego męża, Jarosława Jakimowicza. Z tego związku ma syna – Jovana.