Kim jest Konrad Wieniawa-Narkiewicz?

Mimo że Julia Wieniawa-Narkiewicz jest jedną z najbardziej znanych polskich aktorek, jej ojciec, Konrad Wieniawa-Narkiewicz, jest postacią znacznie mniej znaną dla publiczności. To artysta malarz, którego zasługi dla polskiej sztuki, zarówno jako twórca, jak i nauczyciel, zostały docenione wieloma nagrodami. Jest to również osoba, która silnie wpłynęła na rozwijanie zamiłowania do sztuki przez Julię Wieniawę-Narkiewicz, która choć znaną z roli w show-biznesie, to jednak nie ukrywa swojej pasji do sztuk pięknych.

Rodzinne relacje

Relacje między Konradem Narkiewiczem a jego córką Julią są dosyć skomplikowane. Po rozwodzie rodziców, troską o wychowanie i karierę młodej aktorki zajął się przede wszystkim matka, Marta Wieniawa-Narkiewicz. Konrad natomiast, choć bywał w stanie zapewnić wsparcie, nie był osobą, która pełniła rolę menadżera dla młodej gwiazdy. Mimo to Julia wielokrotnie podkreślała, że ojciec jest dla niej źródłem inspiracji i podziwia go za jego talent i wiedzę.

Obrazy – ludzkie pejzaże

Styl artystyczny Konrada sięga głęboko do jego własnej filozofii życia i sztuki, która wyraża się szczególnie w tym, jak podchodzi do malowania pejzaży. Konrad określa swoje obrazy mianem zhumanizowanych pejzaży, opierając się na słowach Johna Bergera, który powiedział: Pole, które się przed tobą rozpościera, wydaje się mieć takie same proporcje, jak twoje życie.. Tym samym artysta zawsze dąży do uchwycenia w swoich pracach zarówno aspektów naturalnych krajobrazu, jak i ludzkiego doświadczenia, jakie jest z nim powiązane.

Artyści i nauczyciele

W swej karierze artystycznej Konrad zdołał zdobyć imponującą listę osiągnięć i wyróżnień. Jego prace zdobyły między innymi Nagrodę Wielkiego Konkursu Malarskiego Na Najlepszy Wizerunek Warszawy w 2000 roku oraz I miejsce za rysunek w Konkursie „Ziemia Obiecana” na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi w 2003 roku. Ponadto, jego prace były eksponowane na wielu wystawach, zarówno indywidualnych jak i grupowych, w Polsce i za granicą.

Oprócz bycia uznanym artystą, Konrad jest również cenionym nauczycielem. Wykłada projektowanie graficzne w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie i prowadzi lekcje malarstwa, grafiki i rzeźby w Młodzieżowej Akademii Artystycznej. Jego drugą córką, Alicją, którą ma oprócz Julii, także jest aktorką, co świadczy o tym, że zamiłowanie do sztuki przekazuje nie tylko w postaci wykładów, ale także w rodzinie.