Styl industrialny – rosnąca popularność

Aranżacja wnętrz zgodnie ze stylistyką industrialną zdobywa coraz więcej zwolenników, co nie jest wcale zaskakujące. Wnętrza urządzone w tym stylu cechują się niepowtarzalnym wyglądem, wyrazistością, prostotą a jednocześnie efektem wow, jaki udziela się każdemu, kto się w takim wnętrzu znajdzie.

Istotnym elementem stylu industrialnego jest wyważenie równowagi między przestrzenią a jej wykończeniem. Akcenty przemysłowe czerpane z wyglądu dawnych fabryk winny być jedynie dodatkiem, ale na tyle silnym, żeby odczuwało się ich wpływ na aranżację przestrzeni. Omówmy jednak bliżej cechy stylu industrialnego.

Charakterystyka stylu industrialnego

Interesujące jest, że styl industrialny czerpie swój niepowtarzalny charakter właśnie z fabryk, ale bez najgorszych cech kojarzących się z brudnym halami przemysłowymi. Kluczowymi cechami stylu industrialnego są:

  • meble i konstrukcje czerpane z wyglądu fabrycznego: Stalowe regały o duej powierzchni, masywne stoły i biurka, zaprojektowane w minimalistycznym stylu łóżka, a nawet lampy, które często wyglądają jak podwieszone pod sufitem żarówki
  • prostota formy: Przestrzeń urządzona w stylu industrialnym jest wolna od dekoracji pełnych udziwnień, pałacowego przepychu, zdobień czy sztucznych upiększeń. Dominuje tu funkcjonalny minimalizm.
  • dużo otwartej przestrzeni: Cechą charakterystyczną stylu industrialnego jest ograniczenie wszystkiego, co zmniejsza powierzchnię. Dobrym przykładem są mieszkania loftowe, gdzie eliminuje się zbędne ściany działowe, a drzwi oddzielające kuchnie od salonów są nieistniejące.
  • kolory typowe dla designu fabrycznego: Popularne są tu wszelkie szarości, biel i beże. Dobrze sprawdzą się także wykończenia w kolorze cegły czy beton architektoniczny.
  • surowe materiały: Płytki imitujące drewno, betonowe wykończenia, kamień, stal czy aluminium, a zamiast wykończeń ozdobnych – wielkoformatowe panele o fakturze imitującej beton.

Zwieńczeniem industrialnej aranżacji mieszkania są odpowiednio dobrane dodatki, które powinny być utrzymane w podobnej stylistyce.