Niezwykły zabytek: Buzłudża

Jest to budowla przypominająca swoim kształtem statek UFO. Zwieńczona jest charakterystyczną gwiazdą. Znajduje się na terenie Bułgarii, w jej środkowej części, na wzgórzu o nazwie Hadżi Dymitr. Mieszkańcy okolicy zwykle nazywają ten obszar Buzłudżą. Co roku przyciąga coraz większą liczbę turystów z różnych zakątków świata.

W poszukiwaniu komunistycznej świątyni

Aby móc osobiście zwiedzić to, co wielu określa mianem bułgarskiej świątyni komunizmu, konieczne jest posiadanie zadziwiająco dobrej kondycji fizycznej. Główne wejścia do obiektu są zablokowane, ale zuchwali odkrywcy mogą dostać się do niego przez małą wnękę, znajdującą się w bocznej części budowli. Jeśli uda się ominąć niebezpieczeństwo w postaci głębokiej na około 2 metry dziury po pierwszym kroku, turysta zostanie nagrodzony widokiem na coś naprawdę wyjątkowego – wnętrze budowli, które zapiera dech w piersiach.

Buzłudża – ślad po komunistycznym imperium

Jednym z elementów wnętrza, który zaciekawia wielu, są niezwykłe freski przedstawiające postacie, które były istotne dla ery komunizmu. Na uwagę zasługują także dekoracje w postaci młota i sierpa, znajdujące się niemal na szczycie sufitu.

Obiekt ten został wzniesiony na szczycie Buzłudży w 1981 roku, jako jeden z największych pomników komunizmu. Właśnie tam, na wzgórzu Hadżi Dymitr, rozgrywały się ważne wydarzenia historyczne, takie jak bitwa z Turkami w 1868 roku oraz tajne spotkanie, podczas którego Bułgarzy zapoczątkowali ruch socjalistyczny. Inspiracją do wzniesienia pomnika na tym miejscu była chęć upamiętnienia tych wydarzeń.

Twórcy pomnika

Pomysł stworzenia takiego pomnika zrodził się wśród osób o komunistycznych przekonaniach. Ogłoszono konkurs na budowlę, która w najlepszy sposób odda ideę socjalizmu. Jednym z laureatów był Georgij Stoiłow, autor kompozycji na szczycie Buzłudży. Prace nad budynkiem, które pochłonęły 7 lat i zatrudnienie 6 tysięcy osób, przyciągały wielu zainteresowanych tą ideologią, którzy pragnęli dowiedzieć się o niej więcej.

Zwycięstwo demokracji a upadek UFO

Niestety, mimo wielu entuzjastów odwiedzających miejsce, jego popularność zaczęła zanikać już w 1989 roku, kiedy to zainteresowanie demokracją przeważyło nad nostalgia za socjalizmem. Władze państwa zdecydowały o zamknięciu obiektu dla zwiedzających, a same zaczęły ignorować pomnik. W efekcie, statek UFO szybko popadł w ruinę, dostępne jest tylko dla najbardziej zdeterminowanych.

Przyszłość Buzłudży

W chwili obecnej, Bułgarzy borykają się z problemem, co zrobić z Buzłudżą. Koszty renowacji i odnowy budowli są astronomiczne, ale jednocześnie ma ona ogromną wartość historyczną. Z tego powodu warto zobaczyć ten niezwykły obiekt, póki jeszcze stoi. Taka wycieczka może być okazją do przyjrzenia się historycznej rzeczywistości, której widok ze stronic książek nie oddaje w pełni.