Wieloplatformowe wyzwanie architektury XX wieku: Habitat 67

Wśród niezliczonej ilości budowli jakie architektura XX wieku ma nam do zaoferowania, jedna zdaje się wyróżniać na tle innych. To Habitat 67 zlokalizowany w stolicy prowincji Quebec w kanadyjskim Montrealu. Spotykany dziś ogromny entuzjazm wokół pionierskiej koncepcji budynku oraz jego historyczny kontekst, składają się na wyjątkową historię, która wciąż jest tworzona.

Wizjonerska koncepcja Habitat 67

Znudzenie monotonią zwykłych budowli mieszkalnych zdaje się być powszechne. Niebywałe budynki, gigantyczne osiedla czy reprezentacyjne wille, stają się tłem zbiorowej świadomości współczesnego człowieka. Habitat 67 jednak, nawet w zdominowanej przez nowoczesność urbanistyce, zyskał status architektonicznego fenomenu. Kompleks ten został zaprojektowany, a następnie wybudowany przez kanadyjsko-izraelskiego architekta Moshe Safdiego. Uroczyście otwarty w 1967 roku, z okazji międzynarodowej wystawy EXPO organizowanej w Montrealu, budynek zlokalizowany jest w scenicznej dzielnicy Cite du Havre, nad brzegiem malowniczej rzeki świętego Wawrzyńca.

Rola prefabrykatów w konstrukcji

Habitat 67 składa się z 354 identycznych, prefabrykowanych bloków, wykonanych z żelbetonu. Na pierwszy rzut oka, bloki wydają się być chaotycznie stapiane w jedno. Jednak w rzeczywistości, konstrukcja tego kompleksu to efekt dogłębnie przemyślanej koncepcji aranżacji przestrzeni. W wyniku takiej konfiguracji, uzyskano 146 mieszkań o zróżnicowanych gabarytach i różnorodnym układzie przestrzennym

Popularność vs finanse

Habitat 67, pierwotnie zaplanowany na 158 mieszkań, miał zostać zmniejszony po ukończeniu. Niektóre jednostki mieszkalne zostały połączone, przyczyniając się do zmniejszenia liczby mieszkań. Poza tym, budynek wyposażony jest w 6 wind. Tworzenie tak innowacyjnej koncepcji z pewnością przyciągnęło zainteresowanie potencjalnych nabywców. Jednak z powodu wysokich kosztów mieszkań, wielu ostatecznie zdecydowało się na rezygnację. To skomplikowane dzieło architektury jest dziś uważane za jeden z najbardziej fascynujących prototypów budynków.

Status zabytku i dziedzictwo architekta

W 2009 roku, kanadyjskie Ministerstwo Kultury oficjalnie sklasyfikowało Habitat 67 jako zabytek. Biorąc pod uwagę wzrastającą popularność miejsc tak nietypowych jak Habitat 67 wśród turystów, konieczne było otworzenie tego miejsca dla szerszej publiczności. Moshe Safdie, nie zapomniawszy o swoim dziele, zarezerwował dla siebie niewielką część budynku na etapie projektowania. Przewidział, że będzie mieszkał w dwupoziomowym apartamencie na 10. i 11. piętrze. Niestety, z powodu nieprzewidzianych okoliczności, nigdy nie zamieszkał w swoim „mieszkaniu z widokiem”. Od 2018 roku, turyści mogą zwiedzać to niezamieszkane mieszkanko niezwykłego architekta.