Portret Artysty: Kim jest Krzysztof Wiśniewski?

Krzysztof Wiśniewski, polski dzieło twórcy, jest wybitnym malarzem znany nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Urodził się 15 kwietnia 1960 roku w Chełmży. Związany jest z Lipnem, a jego dzieła cieszą się ogromnym uznaniem wśród odbiorców.

Mają na swoim koncie edukacje na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod egidą wybitnych nauczycieli jak prof. M. Ziomka i J. Gołasia. Jest nie tylko członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Toruniu, ale także laureatem licznych nagród na przeglądach artystycznych. Artysta jest blisko związany z zespołem twórców realizujących Magical Dreams oraz artystami z Włocławka.

Doświadczenie i osiągnięcia

Wiśniewski podążał w swojej karierze drogą ciągłego rozwoju i ewolucji. W 2008 roku zbierał laury za swój obraz pt. „Pustki” i zdobył nagrodę prezydenta miasta. Wyróżnienie na VI Triennale Plastyki Włocławskiej otrzymał rok później. Następnie w 2010 roku w XVII edycji „Włocławskich impresji” zdobył najwyższe miejsce za malarski obraz pt. „Spotkanie”. W tym samym okresie porzucił klasyczne malarstwo i zajął się surrealistycznymi kompozycjami, czerpiąc inspiracje z malarstwa romantycznym za sprawą sztuki Caspara Davida Friedricha.

Sylwetka artystyczna

Wiśniewski jał się melancholijnym twórcą otulającym w swojej sztuce melancholijną tęsknotę za ulotną przeszłością. To, co widzi w sobie, jest dla niego ważniejsze niż to, co dostrzega na zewnątrz. Z tego powodu, w swojej twórczości stworzył unikalną, niepowtarzalną przestrzeń, która wykracza poza granice fizycznego świata. W swoich dziełach Wiśniewski operuje ulubionym zestawem barw – niebieskiego, fioletu czy różu, które mają służyć jako barwy symboliczne.

Swoje widzenie sztuki i jej znaczenia w swojej twórczości opisuje w następujący sposób: „Mój kolor niebieski jest nie tylko barwą perspektywiczną, barwą niewdzierającą się w głąb, lecz pociągającą w dal. Błękit w połączeniu z zielenią razem stają się duchowe, odnoszą się do chwili przeszłości i przyszłości, pasują one do niespokojnej tęsknej wrażliwości i samotności. Natomiast szereg figur mówiąc najprościej, jest wyznacznikiem podkreślającym niepewność upływającego czasu i swoistej gry ludzkiego losu.

Wiśniewski na arenie międzynarodowej: wystawa Magical Dreams V

Przez lata swojej kariery znalazł się Krzysztof w prestiżowym gronie twórców wystawy Magical Dreams V – wydarzeniu o randze wystaw Imaginaire czy realizmu magicznego Safadore w Le Mont Dore. Jest to cykl wystaw stającym się znaczącym biennale światowego magicznego realizmu. Co dwa lata, twórcy z całego świata mają szansę zaprezentować swoje najnowsze, niepublikowane wcześniej prace. Wiśniewski łączy się z twórcami takimi jak Bruno Altmayer, Angerer der Ältere, Kathrine Sofie Baumgartner czy Tomasz Sętowski.