Czesław Bielecki – polityk, architekt i publicysta

Czesław Bielecki to znana polska persona publiczna. W swoim bogatym życiorysie ma zasługi na polu politycznym, artystycznym oraz w publicystyce. Wszystko rozpoczęło się w czasach PRL, gdy zaangażował się w działalność opozycji, za co w roku 1968 został aresztowany za koordynowanie studenckich protestów na Politechnice Warszawskiej. Dalsza kariera Czesława Bieleckiego to pasmo sukcesów, które zasługuje na szczegółowe omówienie.

Czesław Bielecki – polityk i publicysta

Jako jedna z najważniejszych postaci polskiej opozycji demokratycznej w czasach PRL, Bielecki brał udział w tworzeniu kluczowych dokumentów. Pod pseudonimem Maciej Poleski był jednym z głównych autorów podziemnego poradnika Mały konspirator. Dwukrotnie aresztowany za swoją działalność, nie dał się złamać i kontynuował swoje działania.
Jego talent publicystyczny przejawia się również w autorstwie książek, takich jak „Patologia transformacji” czy „Godzina pytań czyli szansa na dialog społeczny”.
Na polu polityki, Bielecki pełnił funkcję doradcy prezydenta Lecha Wałęsy w latach 1990-1995 i kierował Zespołem do spraw Reformy Administracji Publicznej. Rozszerzając swoją karierę, doradzał również rządowi Jana Olszewskiego w 1992 roku. Ponadto, w okresie 1997 – 2001 pełnił funkcję posła Akcji Wyborczej „Solidarność”.

Bielecki – architekt z wieloletnim stażem

Na dodatek do jego bogatych zasług, Czesław Bielecki to także wykształcony architekt. Praktyki zawodowe odbywał w Izraelu, Francji oraz RFN, by w roku 1984 otworzyć swoją własną firmę o nazwie „Dom i Miasto”. Po roku 2001, skupił się wyłącznie na karierze architektonicznej.
Jego prace obejmują m.in. koncepcje odbudowy Arkad Kubickiego, a także pomysłu na utworzenie Muzeum Komunizmu w Pałacu Kultury i Nauki. Głównym projektem realizowanym przez Bieleckiego jest popularna Wieża Babel – siedziba Telewizji Publicznej. Warto dodać, że jego pracownia zwyciężyła w przetargu na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Czy powrót Czesława Bieleckiego do polityki był skuteczny?

Po niemal dziesięciu latach odpoczynku, Bielecki postanowił powrócić na scenę polityczną. W 2010 roku, jako rodowity warszawiak wystartował w wyborach na prezydenta Warszawy z ramienia partii Prawa i Sprawiedliwości. Zajął w nich drugie miejsce z wynikiem 23,16 procent. W 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od tej pory ściśle związany jest z tą partią.
Czesław Bielecki to postać, której losy na pewno jeszcze nie raz będą przedmiotem zainteresowania. Jego barwne życie i liczne sukcesy w różnych sferach czynią go jednym z najbardziej interesujących postaci polskiej polityki i kultury.