Urodzony w 1952 roku, Mirosław Konarowski to ceniony polski aktor, swoją karierę rozpoczął w 1972 roku. Jest on powszechnie znanym twórcą aktorskim zarówno na scenie teatralnej, jak i w produkcjach filmowych oraz telewizyjnych. Najczęstsze miejsce, gdzie można go zobaczyć to Teatr Narodowy, jednak doświadczenie aktorskie zdobywał także na innych deskach teatralnych.

Mirosław Konarowski – sylwetka

Jako aktor, Mirosław Konarowski zadebiutował mając zaledwie dwadzieścia lat. Jego pierwsza rola to kreacja Michała Soroki w młodzieżowym filmie psychologicznym „Jezioro osobliwości”. Jednak jego kariera nie została ograniczona do jednej roli. Przez lata rozwijał swój aktorski talent, regularnie występując zarówno w spektaklach teatralnych, jak i w produkcjach filmowych oraz telewizyjnych.

Podstawy sztuki aktorskiej zdobył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1977 roku. Można zatem powiedzieć, że jest dobrze wykształconym artystą, ceniącym zarówno teorię, jak i praktykę sztuki aktorskiej.

Działalność teatralna Konarowskiego

Wiele zasług Konarowski zdobył dzięki swojej pracy w teatrze. Jest on mocno związany z tą formą sztuki sceniczej, grywając na deskach rozmaitych scen, takich jak Teatr Narodowy, Współczesny, Polski, Dramatyczny, Północny, a także Teatr Nowy w Poznaniu. Te doświadczenia umożliwiły mu zrozumienie i późniejsze nauczanie rozmaitych technik i stylów teatralnych.

W latach 1991–1997 pracował jako wykładowca w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Współpracował wtedy z dziesiątkami warszawskich teatrów i grup teatralnych, przekazując swoje doświadczenie młodym adeptom sztuki teatralnej.

Filmografia Mirosława Konarowskiego

 • 1976 – Con Amore
 • 1977 – Akcja pod Arsenałem i Raszyn. 1809
 • 1978 – Wśród Nocnej ciszy
 • 1981 – Dziecinne pytania
 • 1983 – Stan wewnętrzny
 • 1986 – Cudzoziemka oraz Zakaz wyjazdu
 • 1987 – Misja specjalna oraz Ja, który mam podwójne życie, czyli dylemat Josepha Conrada
 • 1988 – Conrad
 • 1989 – Ostatni prom
 • 1990 – Napoleon
 • 1991 – Zwichnięcie oraz Powodzenia Żołnierzyku
 • 1992 – Wielka wyspa
 • 2000 – Centrum Nadziei
 • 2002 – Król przedmieścia oraz Sfora: Bez litości
 • W trakcie swej kariery, wiele razy pojawiał się również na planach popularnych seriali telewizyjnych m.in. Ranczo, Prawo Agaty, Pierwsza miłość, Plebania, Warto kochać, Na wspólnej, Samo życie, Sfora, Dom, Na dobre i na złe

Najbardziej znane filmy, w których wystąpił to: Akcja pod Arsenałem oraz Jutro idziemy do kina. Warto wspomnieć, że lista jego osiągnięć jest wciąż otwarta, co potwierdza jego nieprzeciętne zaangażowanie w rozwijanie polskiej kinematografii.

Działalność dubbingowa

W portfolio aktora, z racji na jego głęboki i przyjemny w odbiorze głos, znajduje się także kilkadziesiąt ról dubbingowych, głównie do zagranicznych produkcji pełnometrażowych oraz animowanych. Wśród nim wymienić można takie produkcje jak Pogoda dla bogaczy, Ben10, Chłopaki nie płaczą, Noc w muzeum, Garfield 2, Srebrny Surfer, Myszorki na prerii, Farmę pełną strachów, Szczeniaka zwanego Scooby Doo, Księżniczkę Sissi, Earie Indiana: Inny wymiar, czy takie produkcje jak Cyberłowcy, Fantastyczna Czwórka, VR-Troopers, Inspektor Gadżet, Simpsonowie: Wersja kinowa, Marmaduke oraz Tajemnice domu Anubisa. Ponadto, wielokrotnie użyczał swego głosu w polskich wersjach zagranicznych filmów i seriali animowanych.

Nagrody i wyróżnienia

Wieloletnia i owocna kariera Mirosława Konarowskiego została doceniona przez środowisko filmowe i teatralne oraz krytyków. Aktor otrzymał nagrodę rektora PWST w Warszawie za twórcze osiągnięcia w pierwszych dwóch latach pracy w teatrze (w roku 1979), a także nagród „Gwiazda Filmowego Sezonu” podczas X Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie (w roku 1978) oraz nagrodę aktorską za rolę Hitlera w „Mein Kampf”, podczas XXXV Kaliskiego Spotkania Teatralnego (w roku 1995). Te wyróżnienia są dowodem uznania dla jego talentu i zaangażowania w sztukę aktorską.

Życie prywatne

Za poza profesjonalnym życiem, prywatnie Mirosław Konarowski jest po rozwodzie (z Joanna Szczepkowską) i ma dwie córki, Marię oraz Hannę. Jego rodzina jest dla niego bardzo ważna, co pokazuje, że pomimo wieloletniej kariery, potrafił zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.