Podniesienie spojrzenia ponad standardowy poziom postrzegania wnętrza zaprowadzi artystę dekoracji do nowych przestrzeni, jakimi są poddasza domów. Urok tych czytelników wnętrza ogranicza tylko nasza fantazja oraz określone reguły architektoniczne i budowlane. Poddasza oferują miejsca, które – dzięki swoim unikalnym cechom – stwarzają niesamowity potencjał dla domowych dekoratorów. Rozważmy na przykład skosy dachowe, które często uważane są za trudność, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna! One właśnie przynależą do tych elementów, które mogą nadać niepowtarzalnego uroku naszemu poddaszu. Oddajmy szczególną uwagę na łazienkę na poddaszu i zastanówmy się nad elementem, który jest nieodzowny i użyteczny w takim miejscu. Czy warto zastanowić się nad umieszczeniem wanny pod skosami? Czy to jest praktyczne i efektowne zarazem? Przeanalizujmy to zagadnienie.

Potencjał wanny pod skosami na poddaszu

Kiedy decydujemy się na projektowanie wnętrza na poddaszu, stajemy przed niełatwym wyzwaniem. To miejsce domaga się pełnego zaangażowania w planowanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni, w celu osiągnięcia maksymalnej funkcjonalności i komfortu. Na szczęście, rynek wnętrzarski dostarcza nam różnorodnych rozwiązań, które pomagają pokonać te wyzwania. Kiedy dochodzimy do scenariusza, w którym zaczynamy planować naszą łazienkę na poddaszu, natrafiamy na konieczność wyboru między wanną zabudowaną a wanną wolnostojącą. Oba rodzaje wanny niosą za sobą swoje zalety:

  • Wanny zabudowane – to doskonała okazja, aby zbudować nie tylko miejsce do kąpieli, ale także skrytkę dla ręczników czy kosmetyków. W ten sposób zyskujemy efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz wygodny dostęp do wszystkiego, co niezbędne w łazience.
  • Wanny wolnostojące – dodają elegancji naszemu wnętrzu. Wanny wolnostojące umieszczone pod skosami dachu wyglądają niezwykle efektownie i tworzą swoisty punkt zainteresowania w naszym pomieszczeniu.

Sfinalizowanie wyboru rodzaju wanny zależy przede wszystkim od naszych upodobań estetycznych i potrzeb użytkowych. Jedno jest pewne: wanna to miejsce, które pozwala nam zrelaksować się po ciężkim dniu, a zatem powinna być wygodna, a zarazem funkcjonalna. Dla zapewnienia nam odpowiedniej swobody ruchów, jej wysokość powinna wynosić około 60 centymetrów. Biorąc pod uwagę, że dorosły człowiek, siedzący w wannie, osiąga wysokość około 110 centymetrów, odległość między skosem a podłogą powinna wynosić około 140 cm, aby zapewnić nam maksimum komfortu.

Okno dachowe jako punkt zwieńczający aranżację wanny

Czyżby wnętrza łazienki na poddaszu nie mogły stać się jeszcze bardziej inspirujące? Przekonajmy się na własną rękę: wyobraźmy sobie, jak z wygody naszej wanny pod skosami podziwiamy widoki nieba i chmur. Taki widok wydaje się być nie tylko romantyczny, ale także możliwy do osiągnięcia! Rozważmy umieszczenie okna dachowego nad wanną. Oczywiście, musimy przy tym pamiętać o kwestiach praktycznych takich jak możliwość czyszczenia tak umieszczonego okna.

Aranżując łazienkę na poddaszu, nie możemy zapomnieć o innych niezbędnych urządzeniach, takich jak umywalka, sedes, bidet czy pralka. Dzięki dokładnej pracy nad projektem naszej łazienki, każde poddasze może przekształcić się w zjawiskową przestrzeń, z której nie chce się wyjść. Rozpocznijmy od unikalnej i praktycznej koncepcji wanny pod skosami – decyzja ta może okazać się najbardziej inspirującą na naszej drodze do stworzenia własnego, idealnego miejsca do życia.