Sansewieria, inaczej określana jako język teściowej, to roślina wyróżniająca się niebanalną urodą i niecodzienną nazwą. Inne popularne określenia, jakimi knowna tę roślinę, to wężownica czy też żmijka. Należy ona do rodziny sukulentów i stanowi wręcz synonim tlenowej wydajności, przyczyniających się do poprawy jakość powietrza w pomieszczeniach. Język teściowej to roślina niewymagająca, której wystarczy niewielkie podlewanie, odpowiednia ziemia orazzachowanie temperatury na poziomie wyższym 10 stopni. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Pokusa dla estetów – język teściowej a jego piękno

Język teściowej przyciągnie oko każdego miłośnika roślin. Zaskakuje swoją szczególną urodę – posiadagrube, ciemnozielone liście, które subtelnie mienią się złotem.Dlatego też niezwykle często spotkać go można w różnego typu obiektach użyteczności publicznej – w urzędach, hotelach, restauracjach, a nawet kawiarniach i barach. Warto zauważyć, że w zależności od odmiany możemy spotkać sansewierię o różnej długości liści – przeważnie są to jednak około 40 – 50 cm.

Podstawowe zasady pielęgnacji języka teściowej

Jeżeli chcemy, aby nasz język teściowej przeżywał i wyglądał zdrowo, powinniśmy przede wszystkim utrzymać odpowiednią temperaturę. Wybierając miejsce do postawienia tej rośliny, musimy pamiętać, aby nie było to miejsce, w którym temperatura spadnie poniżej 10 stopni. Sansewieria jest także rośliną wyjątkową pod tym względem, że potrafi przetrwać bez podlewania nawet przez kilka miesięcy. Jest to szczególnie korzystne dla osób zapominalskich – nawet zaniedbanie podlewania nie doprowadzi do utraty tej rośliny. Geo odwrotnie, sansewieria nie lubi przelania, dlatego wodę należy dozować z umiarem.

Idealne stanowisko dla języka teściowej? To takie, które jest dobrze doświetlone i nie jest ciemne. Roślina musi mieć dostęp do słońca albo przynajmniej do miejsca oświetlanego. Słoneczne warunki odróżniają sansewierię od innych roślin. Język teściowej powinniśmy posadzić na uniwersalnym podłożu do kwiatów, któremu dodatkowo powinno sprzyjać odczyn pH na poziomie obojętnym. Rozmnażanie sansewierii to oderwanie sadzonki czy podzielenie kłączy odszarzych egzemplarzy.

Pora kwitnienia sansewierii – co warto wiedzieć?

Sansewieria to roslina, która może zaskoczyć nas swoim kwitnieniem w niemal każdej porze roku. Jej kwiaty są delikatne i małe, wyglądem przypominają lilie. Ich zapach jest niezwykle intensywny, jak u jaśminu. Kwiatostan, który już przekwitł, powinniśmy usunąć. Kwitnienie sansewierii to zazwyczaj widok, który można obserwować u starszych roślin, które były podlewane umiarkowanie. Język teściowej to roślina bezpieczna dla dzieci i zwierząt, ponieważ nie jest trująca, co sprawia, że może być uprawiana w domowych warunkach.