W coraz większym stopniu doceniamy urodę traw ozdobnych, takich jak miskant. Te rośliny ozdobne sprawiają ogromne wrażenie na każdego, kto odwiedzi nasz ogród. Wystawione na display, przykuwają uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem. Na co dzień nie wymagają dużego nakładu pracy, są łatwe w uprawie i doskonale pasują do różnych stylów ogrodów.

Charakterystyka traw ozdobnych:

Trawy ozdobne, takie jak miskant, należą do ogromnej rodziny Gramineae, której członkami są również uprawne gatunki zboża i trawy na trawniki. Liście tych ozdobnych traw zdumiewają swoją różnorodnością. W zależności od odmiany, ich kolor może być niebieski, soczyście zielony, bądź srebrzysty. Zdjębla mogą być cienkie lub szerokie, a ich tekstura miękka jak dziecięce włosy, lub szorstka jak szczecina futra.

Ciekawe odmiany traw ozdobnych nie zawsze są wynikiem współczesnej hodowli. Były uprawiane w Europie wiele wieków temu. Na płótnach flamandzkich mistrzów można było zobaczyć trzcinowate liście mozgi Picta. W epoce wiktoriańskiej, rabaty w ogrodach angielskich były pełne odmian miskantów oraz pampasowych traw. Wyraziste, a jednocześnie ascetyczne w formie pokroje tych traw, doskonale odpowiadają estetyce współczesnej. Są one szczególnie popularne wśród projektantów z USA, Skandynawii oraz Niemiec.

Zdolności adaptacyjne traw ozdobnych

Trawy ozdobne są jednymi z najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Posiadają zdumiewające zdolności adaptacyjne i łatwo kolonizują nawet nieprzyjazne tereny. Jest to wynikiem faktu, że są zaliczane do pionierskich gatunków, które odnajdują się nawet tam, gdzie inne rośliny mają problem z przetrwaniem. Posiadają zdolność do regeneracji, nawet po usunięciu wierzchołków liści, co zawdzięczają specjalnej strefie wzrostu zlokalizowanej u ich podstawy. Dzięki temu, po każdorazowym koszeniu trawniki bardzo szybko odrastają.

Puste od środka łodygi rurkowate są niezwykle wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia. Nawet po gwałtownym deszczu lub silnym wietrze, szybko wracają do swojej naturalnej, pionowej pozycji.

Kiedy najlepiej sadzić trawy ozdobne, takie jak Miskant?

Najlepszym momentem na posadzenie tych ozdobnych traw jest wczesna wiosna – zaraz po tym, jak ziemia na dobre rozmarznie i minie ryzyko przymrozków. Miskanty nie mają zbyt dużych wymagań co do jakości gleby. W rzeczywistości, na słabej ziemi rosną wyjątkowo dobrze. Rosnące kępy tych roślin na pewno zrobią wrażenie na wszystkich gościach. Wzrostem i kształtem przyciągają uwagę, wprowadzając do ogrodu delikatność i dynamikę. Nawet lekki podmuch wiatru sprawia, że ich źdźbła zaczynają falować i wydawać przyjemny szum. Oszałamiająca zmiana kolorów jesienią jest tylko wisienką na torcie, która jeszcze bardziej zaskakuje i zachwyca.