Potyczka z Zielonymi Uciążliwościami

Wywabianie plam z trawy jest zadaniem, które często spada na barki rodziców młodszych dzieci. Maluchy są zapalonymi entuzjastami plenerowych zabaw, często kończących się na skarpetkach, spodniach, a nawet koszulkach obficie upstrzonych zielonymi plamami. Trafia się to również rodzicom młodych piłkarzy, dla których wywrócenia na murawie są wręcz codziennością. A niestety wypranie ubranek od trawistych poplamień bywa łatwe jedynie u pozoru.

5 sprawdzonych sztuczek na zielone plamy

Sposób 1: Alkohol

Prowadzącą miejscówkę na liście efektywnych metod pozbycia się zielonych plam z ubrań przypisujemy mocnemu, nawet 70% alkoholowi. Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy użyć klasycznego spirytusu, wcześniej rozcieńczonego wodą. Proponowany krok to zwilżenie plamy mieszanką alkoholową, delikatne wcieranie w nią i odstawienie na pół godziny. Pamiętajmy jednak, aby po upływie tego czasu uprać ubranie w maksymalnie zimnej wodzie – gorąca nie służy walkę z plamami z trawy!

Sposób 2: Kwasek cytrynowy

Drugi Trik na plamy z trawy polega na użyciu kwasku cytrynowego, a często występującego wśród kuchennych zapasów. Aby usunąć plamę, nacieramy ją roztworem kwasku – jeżeli nie posiadamy gotowego produktu, z pomocą przyjdzie świeżej wyciśnięty sok z cytryny. Następnie ubranie trafia do prania i ten proces powtarzamy tak długo, aż po niechcianej plamie nie zostanie ani śladu.

Sposób 3: Płyn do naczyń

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie płynu do naczyń. Ta metoda bywa szczególnie skuteczna – wystarczy zapiarkać plamę środkiem, a następnie poddać ją praniu w niskich temperaturach. Podobnie jak w pierwszej metodzie, unikajmy gorącej wody.

Sposób 4: Woda utleniona

Przymierzając się do wywabiania plam z trawy z tkanin jasnych, białych i delikatnych (np. bawełna i len), warto zastosować czwarty trik. Mokraśmy te obszary wodą utlenioną i po półgodzinnej kąpieli przebieramy w czyste. Do miski można wrzucić odrobinę zsiadłego mleka – to pomoże ułatwić dopranie tkaniny i przyspieszy odbarwienie niechcianej zieleni.

Sposób 5: Lakier do włosów

Ostatnia rada to użycie…lakieru do włosów! Często nie zdajemy sobie sprawy, że większość lakierów jest oparta na alkoholu – dzięki temu ma działanie bardzo podobne do pierwszej metody. Niestety, ze względu na niższe stężenie alkoholu, lakier sprawdzi się jedynie przy niewielkim zabarwieniu ubrań na zielono i wyłącznie do plam świeżych. Jeżeli plamy gościły już dłużej, niestety lakier nie koniecznie spełni oczekiwania.

Wyjątkowe sytuacje

Każda z powyższych metod ma swoje atuty, ale gdy napotykamy na niepokonane plamy z trawy, naturalne metody czasem mogą okazać się niewystarczapingące. W takich przypadkach konieczne może być użycie profesjonalnego, chemicznego odplamiacza. Mimo to zalecamy zawsze, jeżeli to możliwe, najpierw wypróbować te mniej inwazyjne metody, przed sięgnięciem po preparaty chemiczne, które mogą niszczyć odzież.