Dziedzictwo architektoniczne i historyczne miasta Warszawy: Hotel Warszawa

Na mapie Warszawy znajduje się miejsce, które posiada fragmanty nie tylko lokalnej, ale także globalnej historii. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o budynek dzisiejszego Hotelu Warszawa – miejsce niemal o legendarnym statusie. Niezwykłość tego budynku nie leży wyłącznie w luksusowych wnętrzach i satysfakcji gości, którzy cieszą się relaksem w tym miejscu, niemniej jednak takie aspekty mają swoje miejsce. Prawdziwe piękno Hotelu Warszawa tkwi w historii, która go kreowała. Obiekt powstał blisko 90 lat temu, dokładnie w 1934 roku i był to drugi pod względem wielkości wieżowiec w całej Europie. Jeśli zatem ktoś miał wątpliwości, że Polska jest w tyle za światem w kwestiach budownictwa wielkogabarytowego, to ta historia powinna rozwiać wszelkie wątpliwości!

Budynek Prudential: pomnik ducha polskiej innowacji budowlanej

Zaprojektowanie i wybudowanie drapacza chmur – Budynku Prudential – było jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć budowlanych w Polsce międzywojennej. Zaangażowano do niego czołowe firmy budowlane w kraju, a także cenionych architektów i inżynierów. Rezultat tego starannego i innowacyjnego podejścia do budowy jest niezwykle imponujący. Budynek Prudential, na dzień swojego wielkiego otwarcia, mierzył 66 metrów, był wyposażony w 19 kondygnacji, z czego dwie były podziemne, a 17 nadziemnych. Wyróżniał się również unikalną w tamtych czasach izolacją dźwiękową, która została wykorzystana nawet w windach i systemie wentylacyjnym.

Buława Prudentialu wymagała rozbudowanego i kosztownego procesu konstrukcyjnego. Zużyto w nim 1500 ton stali, ponad 2 miliony cegieł i 2 tysiące ton cementu. Pomimo ogromnej skali i kosztowności projektu, budynek zaskakiwał swoim majestatem i elegancją, co możemy zauważyć na przykład w jego wieży, którą mieszkańcy Warszawy mogli podziwiać nawet z odległości dwudziestu kilometrów. Całość budynku stanowi dowód na to, że jego budowie przyświecała misja najwyższej jakości i najwyższych standardów.

Świadectwo brutalności wojny: Hotel Warszawa w czasie II wojny światowej

Zaledwie pięć lat po hucznej inauguracji, sytuacja Budynku Prudential drastycznie uległa zmianie. Jego wysokość stała się doskonałym punktem obserwacyjnym dla polskich powstańców, którzy z jego okien ostrzeliwali budynek Poczty Głównej, opanowany przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. To właśnie w tym budynku rozgrywała się część historii polskiego ruchu oporu. Niemieccy najeźdźcy, nie mogąc znieść widoku polskiej flagi powiewającej na wieży budynku, zdecydowali się na intensywne bombardowanie budynku, co doprowadziło do znacznych szkód i uszkodzeń strukturalnych.

Co ciekawe, mimo poważnych uszkodzeń budynku, jego główna struktura przetrwała niszczycielską siłę wojny, a tym samym potwierdziła wysoki standard i jakość materiałów użytych podczas budowy. Po wojnie budynek został odrestaurowany według projektu pierwotnego architekta i na nowo przekształcony w Hotel Warszawa, który dziś gości w swoich ścianach tysiące turystów rocznie.

Aktualnie odnowiony Hotel Warszawa jest pięciogwiazdkowym hotelem, w którym turyści mogą zaznać relaksu; jednak to nie jest tylko luksusowe miejsce wypoczynku. To również miejsce historyczne i świadectwo trudó wysiłku i determinacji polskiego narodu. Chociaż nie wszyscy z obecnie odwiedzających gości są świadomi tej historii, która kryje się w murach hotelu, jest to część, która została tutaj na zawsze zapisana.