Odkrywamy urok egzotyki – miskanty w ogrodzie

Zmieniające się trendy w ogrodnictwie coraz częściej skierowane są w stronę roślin niekoniecznie typowych dla naszego klimatu. Zamiast tradycyjnych, dobrze znanych nam żywopłotów z bukszpana, iglaków czy ligustru, coraz więcej osób decyduje się na rośliny egzotyczne, które wprowadzają do ogrodowej przestrzeni nutę niebanalności i oryginalności. W roli żywopłotowych roślin coraz częściej spotkać można miskanty, znaną również jako trawy wysokie. Pochodzą one z Chin i innych krajów Azji, a dzięki swoim walorom wizualnym, szybko zdobywają popularność w Polsce.

Miskant chiński gracillimus – dekoracyjność, szybki wzrost i wysoka tolerancja!

Miskant chiński gracillimus to jedna z najbardziej popularnych roślin z grupy miskantów. To nie jest typowa roślina do tworzenia żywopłotów – jest to dekoracyjna, wytrzymała trawa, która odpowiednio prowadzona może tworzyć efekt zakręconego, nawijającego się na siebie labyrintu roślin. Dzięki lekkim, zwiewnym liściom, może pełnić funkcję nie tylko dekoracyjnej rośliny na tło, ale również praktycznej przegrody, która oddzieli np. ośrodek relaksu w ogrodzie od części gospodarczej.

Kwitnienie miskanta gracillimusa – kolorem i formą zachwyca każdego ogrodnika

Co ciekawe, miskant chiński gracillimus kwitnie dopiero pod koniec września, a więc w momencie, kiedy auronogi i stokrotnice już skończyły kwitnąć, a zwykle zielone ogrody powoli zaczynają nabierać zimowych barw. Kwiaty miskanta to wielkie, efektowne, różowo-brązowe bukiety, które tylko podkreślają elegancki look tej rośliny, przyciągając uwagę każdego oglądającego.

Żywopłot z miskanta – elegancki i praktyczny

Miskant chiński gracillimus dorasta nawet do wysokości kilku metrów, dzięki czemu tworzy efektowną, jak i praktyczną barierę dla ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Ta niewielka, szybko rosnąca trawa jest idealna zarówno do tworzenia niskich, eleganckich obrzeż, jak i wysokich, gęstych żywopłotów. Rozrasta się on wyłącznie do postaci zwartej kępy, dlatego nie musimy obawiać się, że zajmie nam za dużo miejsca w ogrodzie.

Pielęgnacja miskanta chińskiego gracillimusa – co powinniśmy wiedzieć?

Pod względem pielęgnacji, miskant gracillimus nie nastręcza dużych trudności. Idealne warunki do rozwoju to żyzna gleba, a także umiarkowane nawadnianie, szczególnie w przypadku lokaty w miejscu nasłonecznionym. Młode rośliny warto zabezpieczyć przed mrozem, okrywając je na zimę warstwą gałęzi iglastych. Miskant gracillimus jest wytrzymały – po dwóch latach hodowli poradzi sobie z niskimi temperaturami bez naszej pomocy.

Miskant chiński gracillimus – od małej roślinki do okazałego żywopłotu

Ten gatunek miskanta można nabyć jako małe sadzonki, które jednak bardzo szybko rosną, dlatego na efekt pełnej formy żywopłotu nie będziemy musieli czekać długie lata, jak to bywa w przypadku niektórych innych roślin ogrodowych.