Choć kojarzone głównie ze staroświeckim wsiarskim obiektami, stodoły stają się nowym trendem architektonicznym zaspokajającym najbardziej wymagające gusta. Niektóre z nowoczesnych projektów domów są zbudowane na podobieństwo dawnych stróżki w stylu ultramodernistycznym, wyróżniając się niezwykle oryginalnym wyglądem.

Unikalna wizja domy stodół

Zbudowanie domu w stylu stodoły to próba połączenia tradycyjnych cech architektonicznych ze stylowymi, nowoczesnymi trendami. Taka koncepcja domu posiada wiele unikalnych cech. Są to przede wszystkim: otwartość na przestrzeń otaczającą, zwarta forma budynku jak również imponujące przeszklenia, które otwierają przestrzeń na świat zewnętrzny. Za pomocą tak nowoczesnego podejścia, nawet najbardziej wymagający kupujący znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie, czy szuka wyjątkowej rezydencji, czy miejsca na firmowe imprezy lub wynajem apartamentów.

Niezwykle nowoczesne tworzywo

W tak zaprojektowanych budynkach, rozwiązania technologiczne wykorzystywane są na najwyższym poziomie. W miejsce tradycyjnych, wiejskich rozwiązań pojawiają się ogromne przeszklenia od sufitu aż do podłogi, nowoczesne materiały imitujące drewno, a także zaawansowane techniki wykończeniowe wnętrz. Elewacja budynku może być tutaj wykonana z połączenia cegły i drewna, wygładzonych, otynkowanych ścian ozdobionych klinkierem lub dodatkami z drewna. Otwiera to przed inwestorem szerokie możliwości aranżacji przestrzeni, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Dwa style projektowania

W przypadku domów w stylu stodoła można wyróżnić dwie główne stylistyki: ciepłe i zimne. Ciepłe opierają się na naturalnych kolorach i materiałach, których celem jest przypomnienie o rustykalnym charakterze takiego budynku. Propozycje zimne opierają się na surowych materiałach, takich jak beton czy ciemna cegła, ale z cieplejszymi akcentami rozjaśnienia. Niezależnie od wybranej stylistyki, dominują natomiast ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne.

Stodoła reimagined – na nowo ocenianeili

Wśród miłośników modernistycznej architektury, coraz częściej pojawiają się osoby decydujące się na budowę lub nawet przebudowę istniejących obiektów na domy przypominające kształtem stodoły. Wybór takiego rozwiązania pozwala na wykreowanie zaskakującego efektu końcowego, który stanowi oryginalne połączenie tradycyjnych kształtów z ultranowoczesnym wyglądem.