Od lat przemierzając polskie ulice, można natknąć się na charakterystyczne budynki mieszkaniowe okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, popularnie nazywane kostkami. Dominując w krajobrazie architektonicznym lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, są one swoistą polską wersją architektury, która w swoim czasie wzbudzała ogromną zazdrość i podziw. Dziś jednak nie wzbudzają one już takiego entuzjazmu. Niemal stereotypowymi cechami, które w nich wyróżniają się prostota, konstrukcyjna surowość, a także kompletny brak architektonicznego ujednolicenia. W związku z tym, coraz częściej pojawia się chęć przebudowy takich domów, aby dostosować je do dzisiejszych standardów i gustów.

Od obiektu z przeszłości do nowoczesnego domu

Nie da się ukryć, że dom w typie kostki był podstawowym typem domu jednorodzinnego w naszym kraju, który był wznoszony w czasach PRL-u. Architektura tego typu obiektów budowlanych, charakteryzujących się swoją pudełkowatą formą, była popularna zarówno w miastach, jak i na wsiach. Małe okna, tzw. tynk baranek oraz wysokie piwnice obecnie są kojarzone z nieaktualnymi trendami i często wzbudzają niesmak. Wystarczy jednak zdecydować się na nowoczesny projekt oraz dobrej jakości remont, a przebudowa domu kostka stanie się realnością.

Choć dom kostka może nie wydawać się na pierwszy rzut oka atrakcyjnym obiektem do remontu, warto zauważyć, że dzięki jego konstrukcji i funkcjonalności, można go z powodzeniem przekształcić w nowoczesny budynek. Odmalowanie go na pastelowe kolory czy pokrycie dachem spadzistym to zdecydowanie nie jedyny sposób na zmianę jego wizerunku. Prostota i charakter modernistyczny domu potrafią zaskoczyć, jeżeli zostaną odpowiednio wykorzystane w projektach aranżacji, nadając budynkowi nowoczesny, luksusowy charakter.

Cechy charakterystyczne domu kostka

Nie da się mówić o domu w typie kostki nie wspominając o jego charakterystycznym, płaskim dachu. To rozwiązanie, choć może wydawać się nieatrakcyjne, to w rzeczywistości kryje w sobie niesamowity potencjał. Płaski dach był wybierany z uwagi na szczególną odporność na porywisty wiatr, w odróżnieniu od dachu skośnego. Tego rodzaju konstrukcja była popularna zwłaszcza na wąskich działkach, gdzie garaż zwykle znajdował się w podpiwniczeniu domu, umożliwiając oszczędność miejsca.

Charakterystyczną i wyjątkową cechą domów w stylu kostki jest jasny i przejrzysty układ pomieszczeń. Na ostatnim piętrze, z racji braku skosów, powierzchnia była wykorzystywana maksymalnie, zgodnie z potrzebami właścicieli. Kolejnym rozpoznawalnym elementem są tzw. baranki, czyli popularna w tamtych czasach struktura tynku, nadającego budynkom szarości lub beże. Tego rodzaju wykończenie, w połączeniu z dosyć nietypową strukturą pokrycia, sprawia, że niektóre budynki z tamtego okresu wyglądają dzisiaj na mocno zaniedbane. Lecz to nie musi tak wyglądać, przez zaprojektowanie i przeprowadzenie odpowiedniego procesu przebudowy możemy dokonać prawdziwej rewolucji kostki.