Wprowadzenie do stylu prowansalskiego

Projektowanie i realizacja budowie oraz aranżacji wnętrza w stylu prowansalskim stanowi wyzwanie, ale jednocześnie zapewnia wielką radość i satysfakcję. Styl ten, mający swoje korzenie w południowo-wschodniej Francji, fascynuje swoim niepowtarzalnym wdziękiem. To co wyróżnia go na tle innych, to jego unikalny urok i to, jak harmonijnie wpisuje się w naturalne krajobrazy. Właściwości takie jak przytulność, jasne kolory, wiejska prostota i ciepło sprawiają, że nieruchomości urządzone w takim stylu są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim cudownie piękne.

Charakterystyczne cechy domu w stylu prowansalskim

Dom zaprojektowany w stylu prowansalskim to niezrównane połączenie elegancji, delikatnych dekoracji oraz inspiracji, które swoje źródła czerpią z wiejskich okolic ciepłej Francji. Jednym z podstawowych elementów, które powinno uwzględniać budowanie w tym stylu, jest wykonanie kamiennych elewacji. Można je zrealizować na kilka sposobów, na przykład za pomocą kamiennych płytek, czy wykonania ściany w całości z kamienia, charakterystycznej dla tej części Francji. Tego rodzaju ściany zapewniają nie tylko doskonałą izolację, ale także naturalne chłodzenie wnętrza domu, co jest nieocenione w czasie gorących dni.

Wnętrze domu w stylu prowansalskim

Kluczem do doskonałej aranżacji domu w stylu prowansalskim nie jest jednak tylko zewnętrzne wykończenie budynku. Najważniejsze jest to, jakie zastosujemy elementy we wnętrzu, które będą odzwierciedlać ten jedyny w swoim rodzaju styl.

Elementy charakterystyczne dla stylu prowansalskiego

  • Prostota i naturalność, które tworzą przytulne i relaksujące, idylliczne środowisko
  • Ciepłe i jasne kolory, takie jak kremowy biały, ecru, kość słoniowa czy beże. Zielenie i żółcie muszą być blado rozjaśnione, a fiolety prezentowane w pastelowych tonach.
  • Meble z drewna, które wyglądają na staro moda, aby dać poczucie autentyczności
  • Kamienne wykończenia podłóg, ścian kuchennych czy hallu
  • Dekoracje nawiązujące do wiejskiego stylu prowansalskiego, takie jak bawełniane narzuty na sofy, ręcznie robione kosze na owoce, wiklinowe makatki, obrusy z koronki czy jasne firanki w fantazyjne wzory

Dzięki stosowaniu tych cech w domu urządzonym w stylu prowansalskim, z pewnością stworzy się przestrzeń, która będzie nie tylko przytulna i harmonijna, ale też pełna słońca i otwartości. Zainspirowana tym stylem przestrzeń pozwoli na prawdziwą relaksację zarówno dla jej mieszkańców, jak i gości.