Upper East Side jako inspiracja do projektowania salonu stylem nowojorskim

Kolebką stylu nowojorskiego we wnętrzach jest słynąca z elegancji dzielnica Upper East Side w Nowym Jorku, będąca najbogatszą i jednocześnie najbardziej znaną częścią Manhattanu. To tutaj, w odległych od miejskiego zgiełku osiedlach, narodziły się pomysły na urządzanie wnętrz inspirowanych tamtejszym stylem życia i powiewem amerykańskiego luksusu. Ale jak przenieść tę unikalną atmosferę do własnego domu i zaprojektować salon na wzór tych eleganckich wnętrz?

Rozpoczynając projekt salonu w stylu nowojorskim

Zanim rozpoczniemy pracę nad projektem salonu inspirowanego tętniącym życiem Manhattanem, musimy najpierw zrozumieć główną ideę tego stylu. Wnętrza w stylu nowojorskim wyróżniają się ekskluzywnym wyglądem, dopracowanymi do ostatniego szczegółu dodatkami i niepowtarzalną klasą. Ich misją jest stworzenie dla swoich mieszkańców oazy odprężenia, miejsca, gdzie mogą na chwilę zapomnieć o wszechobecnej zgiełku wielkiego miasta. Jednocześnie, takie wnętrza muszą być modne i nowoczesne, z subtelnie tkwiącymi w nich nawiązaniami do francuskiej harmonii, co dodatkowo ułatwia połączenie stylu nowojorskiego z klimatami prowansalskimi.

Charakterystyka salonu w stylu nowojorskim

Salon w stylu nowojorskim to przede wszystkim miejsce przestronne, w którym króluje lekkość i minimalizm. Otwarta powierzchnia i ograniczenie do minimum zarówno mebli, jak i dodatków dodaje wnętrzu przewiewności. Po wejściu do takiego pomieszczenia od razu odczuwamy spokój i wyciszenie. Zapewne dlatego tak dużą wagę kładzie się tu na minimalizm wykończeniowy, który ma za zadanie zachować tę niezbędną przestrzeń, której tak często brakuje w miejskim zgiełku.

Podstawy dekoracji salonu w stylu nowojorskim

Podczas urządzania salonu w stylu nowojorskim powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na następujące elementy:

  • Duża, otwarta przestrzeń, bez niepotrzebnego zagracania wnętrza
  • Nieoczywista kolorystyka, gdzie dominują biel, beże i grafitowe szarości, przełamane ciekawymi kontrastami
  • Unikalne połączenie surowej cegły i klinkieru z zachowanymi starymi elementami pomieszczenia w wersji lekko odrestaurowanej
  • Okna wykończone stylową stolarką lub mocno industrialnymi elementami
  • Użycie dekoracyjnych rozet, sztukaterii czy lamperi
  • Wykorzystanie pikowanych puff, skóry z wbitymi w nią ćwiekami, nowoczesnych stolików ze szkła czy chromowanego metalu
  • Lustra optycznie powiększające przestrzeń
  • Dodatki geometryczne, kinkiety i kolorowe poduszki na sofach
  • Umieszczenie na jednej ze ścian stylowej fototapety

Wszystko to sprawia, że salon w stylu nowojorskim jest uniwersalny i może mieć wiele wariacji – od wersji klasycznej, nieodbiegającej od zasad przewodnich, przez nawiązania francuskie i prowansalskie, po dekoracje z elementami art deco.