Stworzenie idealnej, industrialnej kuchni jest procesem, który wymaga dużo uwagi i starań, jednak samo planowanie i realizowanie może dostarczyć wiele satysfakcji. Wykończenia wnętrz w stylu industrialnym cieszą się obecnie dużą popularnością. Można zauważyć to nie tylko obserwując profile blogerów wnętrzarskich, architektów, dekoratorów, ale też odwiedzając sklepy meblowe. Wiele osób szuka wskazówek na temat tego, jak zacząć aranżować kuchnię w stylu industrialnym. Przede wszystkim, nim zaczniemy dobierać meble, należy zrozumieć, jakie są główne zasady tego stylu i jak dopasować do nich wygląd kuchni.

Charakterystyka industrialnych kuchni

Podstawowe wytyczne stylu industrialnego definiują, że kuchnie powinny wyróżniać się kilkoma kluczowymi cechami. Od wejścia do pomieszczenia, przez wybór mebli, aż po dekoracje, powinniśmy pamiętać o korzeniach tego stylu i zawsze zastanawiać się, czy dany element dobrze wpasowuje się w jego założenia.

Pierwsze kroki to zrozumienie podstaw: minimalizmu formy, masywności, zachowania niezagraczonej przestrzeni, surowości. Industrialne kuchnie tworzą ogólne wrażenie chłodzenia, które można z czasem łagodzić za pomocą cieplejszych dodatków. Styl industrialny wywodzi się z czasów Wielkiego Kryzysu, kiedy tysiące amerykańskich fabryk i zakładów przemysłowych upadało. Ich byli pracownicy zazwyczaj pozostawiali puste nieruchomości, pełne masywnych regałów, drewnianych mebli i wszędobylskiego metalu. Dobierając meble do kuchni urządzanej w stylu industrialnym, powinniśmy zawsze zastanawiać się, czy wybrany mebel emanuje atmosferą dawnego czasu, mającym klimat fabryczny, prostoty, masywności i trwałości.

Elementy i meble industrialnej kuchni

Industrialna kuchnia zawiera meble i elementy, które emanują specyficznym klimatem, tzw. surową elegancją. Ale trzeba pamiętać, że to jest elegancja pozbawiona blichtru, przepychu i niepotrzebnych zdobień! Zamiast nadmiaru, we wnętrzach industrialnych dominują proste bryły, geometryczne stoły, długie ławy, drewniane krzesła ze stalowymi nogami oraz oświetlenie proste, ale wyraziste. Lampy z kloszami w formie niezabudowanej, gładkie fronty szafek, funkcjonalne uchwyty, dużo drewna i stali – bez połysku, lakiery matowe.

Oświetlenie i przestrzeń w industrialnej kuchni

Również przy planowaniu kuchni industrialnej ważne jest, aby pamiętać o zapewnieniu dużej ilości naturalnego światła. Jasne okna bez zbędnych dekoracji, takich jak firany, są tutaj mile widziane. Przestrzeń jest kluczowym elementem stylu industrialnego. Dla poprawnego efektu, powinna zostać uwzględniona już na etapie planowania takiej kuchni. Harmonia między stylowym wyposażeniem, a jego czystą funkcjonalnością podaną w nowoczesnym wyglądzie, są tutaj najważniejsze!