Nasze domy w epoce nowoczesnej technologii – jak zaoszczędzić prąd?

Na łamach historii możemy zaobserwować niesamowity postęp technologiczny. W naszych domach posiłkujemy się coraz większą ilością sprzętów elektrycznych. Jeszcze parę lat temu jeden telewizor, komputer i telefon stanowiły wystarczającą normę. Dziś niemal każdy członek rodziny posiada własny gest energożernych urządzeń. Rachunki za prąd nieubłaganie rosną i zapowiadają dalszy wzrost. Jak zatem w takim tempie życia można oszczędzać prąd i płacić mniej za energię?

Absolutna podstawa – odłącz sprzęty z gniazdek

Nie rzadko zdarza się, że w naszej nieobecności urządzenia pozostają podłączone do prądu. Nietrzebnie! Nawet wtedy, gdy nie są używane, sprzęty zużywają energię, generując dodatkowe koszty. Właśnie dlatego warto wtedy nieużywany sprzęt po prostu wyjąć z gniazdka.

Wymień sprzęty na energooszczędne

Starsze urządzenia zużywają dużo prądu. Jeśli zdecydujemy się na wymianę na nowy sprzęt, który jest energooszczędny, zainwestujmy w technologie klasy A++ lub A+++. Tego rodzaju urządzenia, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się droższe, w dłuższej perspektywie czasu zwrócą się w postaci niższych rachunków za energię.

Wymień też żarówki

Światło w naszych domach świeci zazwyczaj długo. Często wyłączamy i ponownie włączamy światło, generując niepotrzebne straty energii. Wymiana żarówek na energooszczędne pozwala zaoszczędzić nawet do 80% energii. To proste działanie zdaje się jednym z najprostszych sposobów na przysporzenie sobie dodatkowych oszczędności.

Czas na termoizolację

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub mniejszym bloku, gdzie istnieje możliwość ocieplenia mieszkania – to świetny sposób na zaoszczędzenie prądu. Słabo ocieplony budynek oddaje dużo ciepła i tracimy dużo energii przez dach i ściany.

Obniż temperaturę w mieszkaniu

Często przyzwyczajamy się do podwyższonej temperatury w mieszkaniu. Aby płacić mniejsze rachunki, możemy obniżyć temperaturę o jeden stopień. Takie działanie pozwala zaoszczędzić aż 6% energii!

Kup miernik kontrolujący zużycie energii

Marnotrawstwo energii jest powszechnym problemem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia monitorującego i sygnalizującego nieadekwatne zużycie prądu. Wersja zaawansowana miernika posiada możliwość automatycznego obniżenia temperatury pomieszczenia czy wyłączenia światła.

Co z oświetleniem przydomowym?

Lampki ogrodowe, czy wszelkiego rodzaju oświetlenie przydomowe potrafią zasysać znaczne ilości energii. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oświetlenie solarne. Mają one mały panel słoneczny, który zasila dany sprzęt. W przypadku światła, którego używamy przed wejściem do domu możemy zamontować czujkę na ruch.

A może fotowoltaika?

Jeśli wszystkie nasze powyższe porady masz w małym palcu, ale wciąż rachunki za energię są wysokie, warto pomyśleć nad inwestycją w fotowoltaikę? Fotowoltaika to nic innego jak prąd ze słońca. W skrócie, oznacza to, że specjalne panele umieszczone na dachu lub ziemi zmieniają światło słoneczne w energię elektryczną. Choć początkowy koszt fotowoltaiki dla niektórych może okazać się wysoki, tak naprawdę jest to świetna inwestycja, która uniezależni nas od podwyżek prądu nawet do 25 lat. Przy czym koszt paneli słonecznych zwróci się nawet w przeciągu 7 lat! Fotowoltaika

Jak oszczędzić energię w domu – podsumowanie

Technologia ciągle idzie do przodu, a nasze zapotrzebowanie na sprzęty ciągle rośnie. Wraz z tym nasze rachunki za prąd. Jeśli zwykłe i najprostsze sposoby nie przynoszą znaczących rezultatów w postaci niższych rachunków – warto pomyśleć nad instalacją fotowoltaiki, która będzie produkować nam prąd za darmo.