Każda osoba posiadająca własny kawałek ziemi marzy o tym, aby jej przydomowy ogród każdego lata zachwycał żywym obrazem pełnym kolorów i niezwykłych zapachów. Czasem jednak wydaje się to trudne do zrealizowania, szczególnie gdy nasz ogród znajduje się na wysłonecznionym stanowisku, regularnie narażonym na intensywne promienie słoneczne i upalne dni. Czy w takich warunkach jesteśmy skazani na posiadanie beztroskokolorowego kącika? Oczywiście, że nie! Istnieje wiele roślin, które doskonale radzą sobie w warunkach ekstremalnego upału, a jednym z nich jest portulaka – niezwykły kwiat, który pochodzi z rejonów o klimacie niemal pustynnym. Wytrzymałość na wysokie temperatury i ostre promienie słońca to dla niego norma, a do prawdziwego szczęścia potrzebuje jedynie niewielkiej ilości ziemi i sporadycznej kropli wody. Poznajmy lepiej tę niezwykłą roślinę.

Portulaka – idealny wybór dla smakoszy i zapominalskich

Portulaka warzywna to nie tylko niezwykle wartościowa roślina ozdobna, ale także zioło o licznych walorach kulinarnych. Możemy ją z powodzeniem zaprosić nie tylko do swojego ogrodu, ale także do własnej kuchni. Na ciepłych terenach Krecie, ten drobny kwiat traktowany jest podobnie jak szpinak – jest gotowany i podawany do różnych potraw. Duszenie łodyg tej rośliny przypomina przygotowywanie szparagów, a jej smak zdumiewa głębią i kwaskowatością. Dodatkowo, portulaka charakteryzuje się wysoką zawartością witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, co wpływa korzystnie na nasz organizm, szczególnie w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie czy cukrzycę.

Portulaka – piękno ukryte w skromnym wyglądzie

Kwiaty portulaki warzywnej nie należą do zbyt okazałych – są małe i mają żółtą barwę, a ich urok skrywany jest pośród grubych, zielonych liści. Takie zamaskowanie czyni je niepozornymi, ale nie mniej pięknymi. To jednoroczna roślina, która jednak pod koniec sezonu uwalnia ogromną ilość drobnych nasion, co powoduje jej rozkwitnięcie w kolejnym sezonie, nawet jeśli wcześniej nie była przez nas sadzona. To właśnie dlatego często bywa nazywana ogrodowym chwastem.

Portulaka wielkokwiatowa – nie tylko dla zapominalskich

Portulaka wielkokwiatowa to inna odmiana tego kwiatu, którą możemy spotkać np. w Argentynie, Brazylii, czy Urugwaju. Jej niewielkie wymagania sprawiają, że stanowi idealny wybór dla osób, które nie zawsze mają czas na regularne pielęgnowanie roślin w swoim ogrodzie. Swoją roślinę możemy z powodzeniem zasadzić w przepuszczalnej, lekkiej ziemi i następnie prawie całkowicie zapomnieć o nawożeniu czy regularnym podlewaniu. Doskonale sprawdzi się ona na słonecznych skalniakach, na których inne rośliny mogłyby zostać narażone na poparzenie.

Portulaka wielokwiatowa – kolorowa różnorodność

Portulaka wielokwiatowa to prawdziwy urok letnich ogrodów, zachwycając swym kolorem całymi miesiącami. Przybiera mnóstwo barw od bieli, przez pastelowe odcienie fioletu, aż po intensywny krwistoczerwony. Te niewielkie kwiaty rozchodzą się tuż przy samej ziemi i z pewnej odległości swoim wyglądem przypominają miniaturowe róże. Doskonale czuje się w towarzystwie innych kwiatów, takich jak na przykład gazanie czy kalifornijskie maczki, co sprawia, że jest idealnym pełniaczem na kolorowe rabaty. 

Pielęgnacja i rozmnażanie portulaki

Portulaka to prosty kwiat, który możemy z łatwością rozmnożyć zarówno za pomocą rozsady, jak i samych nasion. Ze względu na ich niezwykle drobną formę, zaleca się zmieszanie nasion z piaskiem przed sianiem. Proces ten najlepiej rozpocząć pod koniec kwietnia, jeśli planujemy bezpośrednie wysianie nasion do grządki. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na rozsadę, nasiona wysadzamy do skrzynek na początku marca, a następnie przesadzamy do gruntu w okolicach maja.

Portulaka – uwaga na ograniczenia

Zarówno przed zasadzeniem, jak i spożyciem portulaki powinniśmy mieć na uwadze kilka ważnych aspektów. Roślina ta nie może być spożywana przez kobiety w ciąży, psy, a także koty. Argentyńska portulaka ma intensywny smak, który nie każdemu musi przypaść do gustu, warto więc przemyśleć jej uprawę, szczególnie, że może szybko się rozprzestrzeniać. Nieodpowiedni wygląd portulaki może również wprowadzić w błąd osoby nie posiadające doświadczenia ogrodniczego, które mogą ją pomylić z trującym wilczomleczem. W kontakcie z powietrzem soki tego chwastu stają się trujące. Portulaka wyraźnie ukazuje cały swój urok podczas słonecznych dni, podczas których otwiera swoje kwiaty. W dni pochmurne pozostaje zamknięta.