Ucieczka od nowoczesności – sielski styl rustykalny w aranżacji wnętrz

Nowoczesność, technologia – nieodzowne elementy współczesnej rzeczywistości, które jednak czasami niezmiennie wydają się nas przerastać. Nachodząca z każdej strony informacja, wielowątkowy świat bywa czasami przytłaczający, stąd też tęsknota za chwilą wytchnienia, spokoju, sielanki. Powrót do korzeni, bliskość natury, to wszystko sprawia, że więcej i więcej osób decyduje się na aranżacje wnętrz w stylu rustykalnym. Inspiracje oraz natura są tu naczelnym motywem, który zamiast oddzielać nas od przeszłości, pozwala na jej doświadczenie na nowo.

Rustykalny styl we wnętrzarstwie – charakterystyka

Termin rustic można przetłumaczyć jako wiejski – ten niespieszny, bliski naturze, przesiąknięty autentycznością. Aranżacje wnętrz w stylu rustykalnym to niejako odrodzenie dawnej wiejskiej chaty w nowoczesnej rzeczywistości. To przestrzenie, które zamiast gonić za nowoczesnymi trendami, idą śladem natury, prostoty i nostalgii. Swojskie belki stropowe, jasne ściany z ciepłymi, drewnianymi akcentami, i szczegółowymi dekoracjami z porcelany, to wszystko wprowadza atmosferę zupełnie innego świata.

Jakie elementy składają się na styl rustykalny?

Styl rustykalny właściwie to powiew wspomnień o wiejskim domu, może babci, ale przedstawiony w nowej, świeżej formie. W tych aranżacjach nie ma miejsca na szarość – są jasne tkaniny, jest lniana pościel, są naturalne dywany z juty. Proste, ale jednocześnie masywne, duże meble i ciepło, które emana z połączenia bieli i brązu. Rzecz jasna, główną rolę odgrywa tutaj drewno. Może to być podłoga o ciepłym odcieniu, jak również deski naściennne, które dodadzą charakteru każdej przestrzeni. Ważne jest jednak, by drewno było naturalne, z zachowaniem sęków i nierówności. Ślady natury nie mogą zostać ukryte pod sztucznymi wykończeniami.

Dekoracje we wnętrzach rustykalnych

Chociaż styl rustykalny skupia się przede wszystkim na naturalności i prostocie, nie szkodzi temu trochę dekoracji. W końcu one właśnie dodają wnętrzom charakteru. Wśród nich znajdziemy kosze i pojemniki wiklinowe, wypełnione drewnem lub polnymi kwiatami, naturalne wazony z prostymi, niewymyślnymi aranżacjami. Ozdoby typowo regionalne, jak na przykład poduszki z folkowymi naszywkami, czy obrusy z koronką, są również popularne.

Rustykalne mieszkania – krajobraz dla duszy

Bez cienia wątpliwości, styl rustykalny jest coś więcej niż tylko ozdobą. Jest to miejsce, gdzie można się zatrzymać i odpocząć od pędu codziennego życia. Miejsce, które pozwala naładować baterie, ale jednocześnie wracać wspomnieniami do starych, dobrych czasów, kiedy wszystko było prostsze. Jeżeli chcesz, by Twoje wnętrze było dla Ciebie oazą spokoju, postaw na styl rustykalny.