Kilka lat temu meble, których design wywodził się z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, nie cieszyły się popularnością. Były wręcz uważane za przestarzałe i nieestetyczne. Osoby posiadające takie wyposażenie w swoich domach, często decydowały się na pozbycie się tych mebli. Dzisiejsze trendy dowodzą jednak, że wszystko wraca do łask – tak jest również i z meblami z epoki PRL. Czy ta popularność wynika z sentymentów do przeszłości, czy może z docenienia niepowtarzalnego wyglądu i dobrej jakości tych mebli?

Renatajsens mebli z epoki PRL – powrót do dawnej klasy i elegancji

Gdy mówimy o meblach stylowych, często mamy na myśli właśnie te, które pochodzą z dawnych okresów polskiego wnętrzarstwa. Meble które urzekają swoją minimalistyczną formą, solidnością, a w kontekście współczesnej dekoracji wnętrz – brakiem chęci do sztucznego lansowania. Tymi cechami charakteryzują się między innymi krzesła PRL, ale także szafy czy fotele.

Odchudzanie mebli – koszty i konsekwencje

iSpecjaliści i esteci zwracają uwagę na zdecydowanie wyższą jakość mebli produkowanych w czasach PRL-u w porównaniu z propozycjami współczesnym producentom. Coraz częściej wskazują na tzw. „odchudzanie” mebli. Jest to technika, która pozwala na uzyskanie łatwiejszego i tańszego procesu produkcji kosztem jakości finalnego produktu. Fenomen krzeseł z epoki PRL-u polega więc przede wszystkim na ich jakości, a dopiero później na sentymentalnym podziwianiu starego wzornictwa. Wiele firm zajmuje się obecnie odnajdywaniem i renowacją starych mebli, co pozwala na przywrócenie im nie tylko świetnego wyglądu, ale także wytrzymałości i stylowej formy.

Renowacja mebli z epoki PRL – modne i lukratywne hobby

W Polsce funkcjonuje coraz więcej firm i indywidualnych kolekcjonerów specjalizujących się w odrestaurowywaniu mebli z epoki PRL. Proces ten polega nie tylko na przywróceniu dawnego blasku starym meblom, ale i dalszej sprzedaży już odrestaurowanego sprzętu. O ile jeszcze niedawno meble z lat PRL-u były sprzedawane za grosze, o tyle obecnie ich ceny rosną w zaskakującym tempie.

Modele na topie – co wraca do łask?

Są pewne modele, które zdobywają dzisiaj szczególne uznanie miłośników retro designu. Są to miedzy innymi tapicerowane krzesła z charakterystycznym, niepełnym oparciem oraz meble z buka, jesionu i dębu. Na szczególną uwagę zasługują jednak modele projektowane przez R.T Hałasa nazywane popularnie grzybkami wersje Skoczek, Bumerang i Aga. Także krzesła z czasów polskiej fascynacji sklejką, np. model Płucka, Pająk czy Muszelka oraz słynne w latach 60. Patyczaki to modele, które goszczą często na aukcjach i w domach miłośników retro.