Brak przyjemnej woń z pralki oraz z nieodpowiednio pachnących ubrań mogą sugerować, że maszyna jest zanieczyszczona osadami, bakteriami lub grzybami. Jeśli pojawiają się także szare plamy na odzieży, konieczne jest jak najszybsze oczyszczenie oraz odkamienienie pralki. Spokojnie, do tego nie potrzebujesz specjalistycznych środków – wystarczy soda oczyszczona. To ekologiczny, tani i łatwo dostępny środek, który skutecznie poradzi sobie z problemem.
Soda oczyszczona jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków czystości. Działa odkażająco, posiada właściwości ścierne, a dodatkowo eliminuje nieprzyjemne zapachy. Bez obaw można ją stosować, nie niszcząc przy tym uszczelek pralki. Pamiętaj tylko, że soda przechowywana w opakowaniu otwartym jest użyteczna przez około pół roku, natomiast zamknięta w torebce – do półtorej roku. Jeżeli nie jesteś jednak pewny, czy soda, którą posiadasz, jest jeszcze skuteczna, przeprowadź prosty test. Wsyp trochę sody na spodek i dodaj kilka kropli octu. Jeżeli soda nie zacznie się pienić, oznacza to, że straciła już swoje właściwości.
Zdjęcie pralki z osadów i bakterii jest proste. Wystarczy, że do podajnika na proszek w pralce wsypiesz nieco sody a następnie dodasz kilka kropelek swojego ulubionego olejku eterycznego. Ustaw pralkę na najdłuższy cykl prania i temperaturę 90 stopni Celsjusza – oczywiście, pralka powinna być pusta. Nie zapomnij też oczyścić pojemnika na proszek oraz na płyn do płukania, gdyż to równie częste miejsce gromadzenia się pleśni i bakterii. Najlepiej użyj do tego zużytej szczoteczki do zębów. Po takim praniu pozwól pralce wyschnąć, nie zamykając pokrywy ani drzwiczek maszyny. W przeciwnym razie pleśń i bakterie mogą szybko powrócić.
Jeśli nie tylko potrzebujesz oczyścić pralkę, ale także chcesz pozbyć się kamienia, domowym sposobem jest użycie octu. Opinie na temat wpływu octu na uszczelki są podzielone, ale sporadyczne stosowanie tego środka nie powinno zaszkodzić. Nie obawiaj się zatem używać go do oczyszczenia swojej pralki.