Rozdział 1: Wprowadzenie

Rosław Szaybo, znany artysta z tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, jest autorem jednej z najbardziej rozpoznawalnych okładek w historii muzyki heavy metal – albumu British Steel zespołu Judas Priest. Swojego talentu korzystały takie gwiazdy jak Elton John, Leonard Cohen, Bob Marley, czy Miles Davis. Szayby zaprojektował również okładkę do znanego albumu Astigmatic Krzysztofa Komedy, oprawę do pierwszej płyty zespołu The Clash, a także okładkę albumu Leonarda Cohena pt. Live Songs z 1973 roku.

Rozdział 2: Życiorys Rosława Szaybo

Rosław Szaybo urodził się 13 sierpnia 1933 roku w Poznaniu. Był znanym plakacistą, fotografikiem, projektantem okładek płyt i książek. Ukończył studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Henryka Tomaszewskiego i Wojciecha Fangora.

W 1966 roku Szaybo wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie przez wiele lat pracował jako niezależny projektant. W latach 1972-1988 pełnił rolę dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain. W tym czasie zaprojektował kilka tysięcy okładek płyt dla takich artystów jak Elton John, Roy Orbison, Judas Priest, Santana, Janis Joplin, John Williams czy Czesław Niemen. Projektował też plakaty dla angielskich teatrów i odpowiadał za projekt plakatu do jednego z filmów o Jamesie Bondzie.

W latach 1993–2014, po powrocie do Polski, Szaybo prowadził pracownię fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez dwa lata był kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Przez pewien czas prowadził też razem z żoną Alicją Michalską-Szaybo program kulinarny pt. Smakosze i rozkosze dla telewizji Polsat.

Szaybo w 2018 roku nawiązał współpracę z Natalią Maczek i zaprojektował serię ubrań dla polskiej marki odzieżowej MISBHV. Niestety, w 2019 roku artysta zmarł na raka płuc w swoim domu w Warszawie. Miał zaledwie 85 lat.

Rozdział 3: Nagrody i wystawy Rosława Szaybo

Szaybo był wielokrotnie doceniany za swoje umiejętności artystyczne. Został nagrodzony między innymi nagrodą Szpilek za rysunek satyryczny w 1959 roku oraz zdobył nagrody w konkursach Music Week oraz New Musical Express za najlepszą okładkę płytową. W 2007 roku otrzymał nagrodę na XIV Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku.

Wielokrotnie eksponowany był również dorobek artystyczny Szaybo. Wystawy indywidualne z jego pracami miały miejsce m.in. w Londynie (1977, 1987, 1988), Poznaniu (1981), Warszawie (1988, 2001, 2003), Stirling (1989), Budapeszcie (1989), Ostrowie Wielkopolskim (1992), Sztokholmie (1994), Lublinie (2000). Jednym z ważniejszych wydarzeń była wystawa w warszawskiej Kordegarce w 2013 roku, podczas której pokazane zostały prace Szaybo i Stanisława Zagórskiego (polski grafik, który również osiągnął sukces w Stanach Zjednoczonych).