Wprowadzenie – Igor Mitoraj i jego rzeźba Ikaria

Igor Mitoraj, znany polski rzeźbiarz i malarz, świat ocenia jego sztukę jako niepowtarzalną i fascynującą. Dzieła rzeźbiarskie Mitoraja zdobią liczne europejskie miasta takie jak Paryż, Rzym, Florencję, oraz Londyn, ale również odnaleźć je można na ulicach miast tak odległych jak Teheran czy Tokio. W 2020 roku monumentalna, trzymetrowa rzeźba Ikaria artysty ustanowiła rekord, z powodzeniem sprzedając się za 2,7 miliona złotych. Ta znakomita figura jest jednym z najważniejszych i najbardziej kompletnych dzieł w twórczości Igora Mitoraja.

Kim był Igor Mitoraj?

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 r. w Oederan – niedużym miasteczku w Saksonii, gdzie jest synem Polki deportowanej na roboty do Niemiec w czasie II wojny światowej i Francuza – jeńca wojennego, będącego oficerem Legii Cudzoziemskiej. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski wraz z matką. Zamieszkali w Grojcu, małej miejscowości położonej w centralnej Polsce, tuż na południe od Warszawy.

Mitoraj, zdolny od młodych lat, jest absolwentem Liceum Plastycznego jak również Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem wybitnego artysty i teoretyka sztuki, Tadeusza Kantora. W 1968 roku, po zakończeniu swoich studiów, Mitoraj wyjechał do Paryża, aby kontynuować naukę w prestiżowej École nationale supérieure des beaux-arts.

Artystyczna kariera Mitoraja

W Paryżu, początkowo artysta zajął się malarstwem i grafiką, jednak z czasem malarstwo zaczęło ustępować miejsca rzeźbie – formie sztuki, która stała się jego najważniejszym obszarem zainteresowań. Kiedy otrzymał propozycję przygotowania wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu (prowadzonej przez bratanka ówczesnego prezydenta Francji, Mitteranda), przeniósł się na rok do Włoch, aby przygotować prace do tej wystawy. To właśnie w Pietrasanta, mieście znanym z odlewni artystycznych, powstały pierwsze brązy Mitoraja, a także jego pierwsze monumentalne rzeźby z białego marmuru z pobliskiego miasta Carrara.

Od momentu wystawy w ArtCurial w 1977 rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie, a jego rzeźby stoją teraz we wspaniałych i reprezentacyjnych punktach wielu miast – takich jak na przykład Paryż na La Défense i Rzym oraz Mediolan, Lozanna, Londyn, Kraków, a nawet miejscowość Scheveningen koło Hagi, USA oraz Japonia.

Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 r. w Paryżu, pozostawiając po sobie imponujące dziedzictwo artystyczne.

6 słynnych rzeźb Igora Mitoraja

1. Torso di Ikaro, które od 12 lat możemy podziwiać na platformie widokowej Villa Rufolo w miejscowości Ravello, leżącej na wybrzeżu Amalfi we włoskiej Kampanii.

Torso
Torso di Ikaro

2. Beeld boulevard, dzieło Mitoraja jest częścią kolekcji rzeźb w holenderskim muzeum Beelden aan Zee. Upamiętniona jest na Bulwarze Pomników w Scheveningen – jednej z ośmiu dzielnic hagijskiej aglomeracji.

Beeld
Beeld boulevard

3. Per Adriano, rzeźba z 1993 roku umiejscowiona jest dziś na Plaza de la Isla de Madeira w centrum Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich.

Per
Per Adriano

4. Lucent di Nara, monumentalna rzeźba Mitoraja stoi tuż przy głównym wejściu do Londyńskiego British Museum. Jest to jedno z najważniejszych muzeów na świecie, zawierające w swoich zbiorach ponad 8 milionów eksponatów pochodzących z niemal każdej części świata i epoki historycznej.

Luci
Luci di Nara

5. Thsuki-no-hikari, jest to rzeźba, która stoi w holu poznańskiego centrum handlowego Stary Browar. Rzeźba jest częścią kolekcji dzieł sztuki najbogatszej Polki, Grażyny Kulczyk.

Thsuki-no-hikari/
Thsuki-no-hikari

6. Eros Bendato, rzeźba znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Jej wartość szacowana jest na kwotę pół miliona euro. Rzeźba została podarowana miastu przez artystę, w podziękowaniu za wykształcenie, które Mitoraj odebrał w czasie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Tadeusza Kantora.

Eros
Eros Bendato