Problem gołębi na balkonie

Są mniej lub bardziej miłe spotkania z naturą – wśród tych mniej przyjemnych można wymienić gołębie obsiadające parapety czy balkony. Te miejskie ptaki są nie tylko źródłem hałasu i brudu, ale również potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, gdyż przenoszą wiele groźnych chorób. Wirusy znajdujące się w ich odchodach a także pełne larw i insektów gniazda mogą przyczynić się do nasilenia problemu. Zrozpaczeni właściciele nieruchomości często zadają sobie pytanie – jak skutecznie odstraszyć gołębie z balkonu? W tym celu warto zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi poradami.

Rozwiązania dla problemu gołębi

Pierwsza i najważniejsza zasada to nie dokarmianie gołębi. Inaczej ptaki przyzwyczaiają się do miejsca, w którym otrzymują pokarm, stając się jednocześnie leniwe i niezdolne do samodzielnego poszukiwania pożywienia – z tego powodu niezwykle trudno jest się ich później pozbyć. Dodatkowo, opaski z chlebem nie są dla gołębi zdrowym pożywieniem.

Prostsze niż myślisz metody na gołębie

W przypadku, gdy gołębie wybrały nasz balkon jako miejsce do założenia gniazda, powinniśmy jak najszybciej je usunąć, zanim ptaki zdążą złożyć jajka. Warto zaznaczyć, że gołębie są pod gatunkową ochroną – wolno nam tylko odstraszać je, nie zaś zabijać.

Siatka na balkon – sprawdzone rozwiązanie

Sprawdzonym rozwiązaniem dla wielu osób jest montaż siatki na balkon. Choć może nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie, przynosi skuteczne efekty. Siatkę można kupić w większości większych sklepów budowlanych oraz internetowych. Istotne jest, aby siatkę zamontować w taki sposób, aby przylegała szczelnie do ścian, podłogi i sufitu balkonu.

Jak poradzić sobie z nietypową konstrukcją?

Niekiedy, nietypowa konstrukcja balkonu, tarasu czy okna może stanowić wyzwanie przy montażu siatki. Wiszące donice, poręcze czy wystające gzymsy mogą stwarzać trudności oraz ryzyko upadku przy samodzielnym montażu. W takich przypadkach warto powierzyć montaż specjalnej siatki fachowcom.

Ciekawe rozwiązanie dla najmłodszych

Ostatnim, ale równie skutecznym sposobem, jest zamontowanie kolorowych, hałasujących wiatraczków na balustradzie. Gołębie nie cierpią tego typu bodźców, co sprawia, że naturalnie unikają miejsc, w których się one znajdują. Przede wszystkim, należy pamiętać, że walka z gołębiami na balkonie nie musi być walką nierówną – istnieją różne sprawdzone metody, dzięki którym możemy sobie z nim poradzić.