Brąz to kolor, który mimo swojej wieloaspektowej urody, jest często pomijany w aranżacji wnętrz, z powodu powszechnej opinii, że pomieszczenia w brązach sprawiają wrażenie mniejszych i nieco melancholijnych. Rzeczywistość jednak okazuje się być o wiele bardziej optymistyczna: z odpowiednio dobranymi dodatkami i barwami, przestrzenie zaaranżowane w brązach mogą stać się ciepłe, przytulne i pełne energetycznego uroku. Wszystko zależy od umiejętnego zestawienia kolorystyki i dobrania odpowiednich detali, które sprawią, że nawet najbardziej ciemnobrązowy pokój stanie się przyjazny i pełny energetycznego świeżej aureoli.

Reguły aranżacji przestrzeni w brązach

Decydując się na dominację brązu we wnętrzu, warto zaznajomić się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą nam stworzyć harmonijną i pełną stylu przestrzeń mieszkalną.

Podłoga jako kontra dla ciemnej ściany

Pierwszą, kluczową zasadą jest dobór jasnej podłogi do ścian w kolorze ciemniejszych brązów. W przeciwnym razie, pomieszczenie może ciężko się prezentować. Idealna podłoga może być również brązowa, ale przynajmniej o 5-6 odcieni jaśniejsza. Potężne efekty można osiągnąć za pomocą odpowiednich dodatków – dywany, poduszki czy koce o jasnych barwach, takich jak biel, beż czy ecru, skutecznie rozświetlą pokój i nadadzą mu lekkości.

Własne upodobania koloryztyczne

Po drugie, warto pamiętać o roli gustu personalnego. Konieczne jest, aby kolor który wybierzesz do zestawienia z brązem, Ci się podobał i wywoływał we wnętrzu określone emocje. Choć dobrze zestawiają się z nim pastelowe dodatki, gdy preferujecie paletę barw intensywnych i energetycznych, zawsze powinniście kierować się swoim zdaniem i intuicją. Aranżując swoje wnętrze pamiętajcie, że to Wy a nie specjalista od aranżacji wnętrz musicie czuć się w nim dobrze.

Złamanie monotonii brązu

Trzecia zasada polega na poszukiwaniu kolorów, które będą dobrze przełamywały monotonną naturę brązu. Do takich barw zalicza się zarówno soczystą zieleń, limonkę, żółć w miodowym odcieniu, jak i barwy pomarańczowe, czerwone, różowe, błękitne, lawendowe czy nawet koralowe. Dobrze wyglądają one szczególnie w postaci dodatków, takich jak narzuty, zasłony, wazony czy ceramika. Wszystko zależy od kreatywności i odwagi w mieszaniu kolorów i odcieni.

Unikaj zbyt wielu odcieni brązu

Ostatnią, ale równie ważną zasadą, jest unikanie zestawiania ze sobą wielu różnych odcieni brązu w jednym pomieszczeniu. Taka kombinacja może sprawiać wrażenie przytłaczającego i monotonna, dając efekt zbyt mocnego wytłumienia przestrzeni. Odpowiednio dobrana paleta kolorów w brązach to klucz do stworzenia atmosfery przytulności i ciepła w każdy domu.