Charakterystyka stylistyki skandynawskiej – dlaczego jest tak popularna?

Skandynawia, kraj wichur i zimna, wydała na świat jedną z najcieplejszych stylistyk wnętrzarskich. Aestheticzna, prosta i wytworna, stylistyka skandynawska ciepło otula nasze mieszkanka, dodając im blasku i nowoczesności. W Polsce styl skandynawski cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem – doceniamy jego naturalną prostotę, elegancję i minimalizm. Swoje mieszkania coraz częściej urządzamy zgodnie z zasadami północnej stylistyki, której kluczowym elementem jest stworzenie harmonii między człowiekiem a przyrodą. Czym charakteryzuje się ten nordycki styl i jak go wprowadzić w przestrzenie naszych domów?

Inspiracje – mieszkanie w stylu skandynawskim

Skandynawski styl, choć prościutki w swej formie i nieraz ascetyczny, skrywa w sobie niezwykle bogatą paletę możliwości aranżacji wnętrza mieszkania. Planując urządzić wnętrze zgodnie z tym nurtem, warto zwrócić uwagę na kilka następujących elementów, które stanowić będą fundament naszego projektu:

  • Światło – skandynawia to region, w którym przez większą część roku słońca niemal nie ma. Stąd taka dbałość o oświetlenie, które kompensuje brak naturalnego światła. Odpowiednio dobrana paleta kolorów pozwoli na skuteczne odbijanie światła, a dobrze dobrane lampy sprawią, że nawet zimowymi wieczorami, nasze mieszkanie będzie pełne blasku oraz ciepła.
  • Kolory – w paletcie skandynawskiej dominują jasne barwy, które doskonale komponują się z ciemnymi drewnianymi meblami oraz akcesoriami. Biel, naturalne brązy, ecru, beże, czy grafity, to barwy, które idealnie wpisują się w ten modny nurt.
  • Ekologia – skandynawski styl łączy nowoczesność z ekologicznymi i maksymalnie naturalnymi klimatami. Tu wszystko, począwszy od materialów budowlanych, przez meble i ozdoby, aż po tekstylia, powinno być jak najbardziej naturalne i organiczne.
  • Prostota i estetyka – tutaj minimalizm łączy się z funkcjonalnością. Wszystkie elementy dekoracyjne powinny być praktyczne, a jednocześnie estetyczne, by zapewnić wygodę i zadowolenie mieszkańców.
  • Meble – przede wszystkim naturalne, proste, drewniane, często o surowym wyglądzie. Kolory podstawowe to biel i szarość, które są często urozmaicane elementami wykonanymi z naturalnego drewna.

Odmienni – bo północni. Styl duński, szwedzki i fiński

Aranżując nasze wnętrza według skandynawskiego wzorca, warto spojrzeć na różnice między poszczególnymi krajami Północy. Są one bowiem jak odcienie szarości – podobne, ale zarazem różniące się między sobą.

Styl duński: to przede wszystkim romantyzm. W obiekcie dominują jasne akcenty przemieszane z pastelowymi kolorami i naturalnym drewnem, a całość tworzy wystrój lekko, przestronnie i minimalistycznie.

Styl szwedzki: to surowość i ograniczenie formy. Mieszkanie urządzone w tym stylu charakteryzuje duży przepływ światła, ograniczenie dodatków i mebli do niezbędnego minimum oraz użycie ekologicznych, naturalnych materiałów. Wszystko tu jest funkcjonalne i efektywne.

Styl fiński: to kontrast. Założeniem aranżacji jest umiejętne połączenie różnych odcieni bieli z surową czernią, grafitami i motywami geometrycznymi. Całość ma tu wydźwięk nowoczesny, ale jednocześnie elegancki, bez przesady w dekoracji, ale za to z kolorami, które tworzą wyraziste kontrasty.