Fort 8 (Służew) – Od twierdzy do artystycznego centrum

Fort 8 (Służew), znany również jako pozostałość po wojskowych budynkach Twierdzy Warszawy, to historyczna konstrukcja wzniesiona przez władze carskie w drugiej połowie XIX wieku. W swoim pierwotnym stanie, obiekt służył jako stajnie i magazyny. W 2019 roku, trafił on w ręce prywatnego inwestora, który nadał mu nowego ducha. Teraz, to nowoczesne centrum zawierające pracownie artystyczne, restauracje i kawiarnie.

Początki Fortu 8 (Służew)

Budowa Fortu 8 (Służew) rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych XIX wieku na podstawie rosyjskiego planu znanego jako projekt F1879. Była to dwuwałowa konstrukcja, wykonana z ziemi i cegły. Składała się z dwóch czołowych i bocznych punktów obronnych oraz szyjowych koszar. Obiekt, mający powierzchnię 26,17 hektara, usytuowany jest na wzniesieniu między skarpą warszawską a doliną Potoku Służewieckiego.

Fort w okresie PRL

Przez lata siedemdziesiąte XX w., fort był głównie znany jako wojskowe osiedle mieszkaniowe dla najwyższej kadry Ludowego Wojska Polskiego, zwane osiedlem generalskim. W 1981 roku, w ramach przygotowań obronnych, wybudowano na jego terenie okopy wzmocnione betonowymi elementami, skierowane w kierunku miasta.

Wpisanie do rejestru zabytków i nowe wydanie

Na terenie fortu zachowało się wiele zabytkowych elementów, takich jak szyjowe koszary, ruiny kaponier, fundamenty tradytora, lodownia na zapolu oraz nieco zniszczone formy ziemne. W 1990 roku, istotne dla historii fort został wpisany do rejestru zabytków.

W latach 90. Agencja Mienia Wojskowego przejęła nadzór nad obiektem, a następnie sprzedała go jednej z firm deweloperskich. Przez kolejne lata dokonano rewaloryzacji, powstały nowe bloki mieszkalne i stworzono niewielką galerię handlową noszącą nazwę Fort 8.

Fort 8 (Służew) dziś – miejsce dla artystów i smakoszy

Współcześnie, na terenie fortu znajdują się punkty gastronomiczne, w tym kawiarnia, sushi bar i grill bar. Jest to także idealne miejsce dla miłośników whisky. Pomieszczenia zostały starannie odrestaurowane i przekształcone w lokale usługowe, które dziś wynajmuje 16 różnych firm, oferujących powierzchnię od 70 do 220 metrów kwadratowych każda. Znajduje się tu również pracownia znanej projektantki wnętrz – Doroty Szelągowskiej.

Lokalizacja i dojazd

Fort 8 (Służew), położony niedaleko skrzyżowania Dolinki Służewieckiej z Nowoursynowską, jest łatwo dostępny za pomocą różnych środków transportu, w tym komunikacji miejskiej, roweru czy samochodu. Na terenie znajduje się parking dla odwiedzających.