Sansewieria/wężownica – żelazna roślina dla każdego

Sansewieria, znana również jako wężownica, nie bez powodu jest nazywana żelazną rośliną. To właśnie tę roślinę polecamy osobom, które często podróżują, lub po prostu zapominają o potrzebie regularnej pielęgnacji roślin. Sansewieria, z powodu swej wytrzymałości i odporności, zasługuje na pełne uznanie. Nazwy takie jak języki teściowej czy szable teściowej dodają jej uroku. Roślina ta jest jak stworzona do wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym, choć na pewno odnajdzie się także w innych aranżacjach. Jest wiecznie zielona, intrygująca, a do tego elegancka. Do listy zalet tej rośliny warto dodać również jej zdrowotne właściwości.

Jak wygląda ta roślina?

Sansewieria pochodzi z terenów równikowej oraz południowej Afryki, Azji, jak i Półwyspu Arabskiego. Jej nazwa łacińska (sansevieria) nawiązuje do arystokratycznych korzeni – została nadana na cześć księcia San Severo we Włoszech. Roślina ta jest przystosowana do rośnięcia w trudnych warunkach. Często spotkać ją można na kamienistych, suchych zboczach. Do rodzaju sansewierii zalicza się rośliny sucholubne i sukulenty, co łącznie daje niemal siedemdziesiąt gatunków. Charakterystyka sansewierii obejmuje proste, grube i intensywnie zielone liście, często zabarwione na krawędziach na kolor żółty. Forma liści zależy od gatunku – mogą być cylindryczne, płaskie, a czasem tworzą niewielkie rozety. W naturalnym środowisku wężownica zakwita żółtozielonymi kwiatami, które po zapyleniu przekształcają się w czerwone jagody z nasionami.

Sansewieria/wężownica i jej odmiany

Wśród ogromnej różnorodności gatunków i odmian sansewierii, na szczególną uwagę zasługuje sansewieria gwinejska. Roślina ta charakteryzuje się długimi, płaskimi, ostrymi liśćmi przypominającymi miecze, zabarwionymi na brzegach na kremowo lub żółto. Popularną odmianą sansewierii gwinejskiej jest Laurentii. Odznacza się ona ciemnozielonymi, złocisto brzegowanymi liśćmi z prążkowanym zdobieniem. Podobną estetyką może pochwalić się odmiana Golden Hahnii, której charakterystyczną cechą są kremowo-żółte, szerokie liście pokryte oliwkowymi pasami. Na tle pozostałych odmian wybija się Hahnii Black, której ciemnozielone, niemal czarne liście tworzą zaokrąglone kępy. Rzadką, ale bardzo cenioną odmianą jest pełnowymiarowa sansewieria o ciemnej barwie zwaną Black Dragon. Mniej znana, ale równie atrakcyjna jest odmiana Moonlight, której szerokie, srebrzysto-białe liście z wąskimi, ciemnymi paskami na brzegach stanowią ozdobę każdego wnętrza. Odmiana Honey Boney, z soczyście zielonymi liśćmi, to natomiast propozycja dla miłośników intensywnych barw.