Wytyczne dotyczące bezpiecznego przewozu lodówki

Transport lodówki może stanowić wyzwanie, głównie ze względu na jej wielkość i wagę. Realizacja przewozu samodzielnie może być trudna, a niewłaściwe handlingowanie sprzętu może powodować uszkodzenia. Jak więc należy przewozić lodówki i czy możliwe jest ich transportowanie w pozycji leżącej?

Zasady bezpiecznego transportu lodówki

Przewożenie lodówki wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejszym krokiem jest jej całkowite opróżnienie. Dotyczy to zarówno przedmiotów przechowywanych w zamrażarce, jak i całego wnętrza lodówki. W przypadku przewożenia nowego sprzętu ten krok można pominąć. W przypadku lodówek używanych, należy usunąć absolutnie wszystko, co się w nich znajduje.
Wnętrze lodówki to nie tylko półki z jedzenia – wyciągnijmy z niej również organizery na jajka, szuflady i inne elementy, które mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu. Każdy z tych elementów należy owinąć folią bąbelkową lub innym materiałem chroniącym przed wstrząsami i przewieźć osobno. Należy pamiętać o solidnym przymocowaniu drzwi lodówki do obudowy za pomocą przezroczystej taśmy klejącej, aby uniknąć ich przypadkowego otwarcia podczas przewozu.
Po zabezpieczeniu wnętrza lodówki, owinijmy całe urządzenie folią bąbelkową lub folią stretch. Im lepiej zabezpieczymy sprzęt, tym mniejsze ryzyko jego uszkodzenia podczas transportu.

Wynoszenie i przewożenie lodówki

Ze względu na duże gabaryty i ciężar lodówki, zwykle nie jest możliwe jej przeniesienie przez jedną osobę. Zniesienie i wnoszenie lodówki wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch osób. Należy pamiętać, że podczas wynoszenia sprzętu zawsze powinna iść osoba silniejsza, która dźwiga większy ciężar. Lodówkę należy wynosić drzwiczkami do przodu i skraplaczem do tyłu.
Najlepiej jest przewozić lodówkę w pozycji pionowej, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie powinniśmy jednak nachylać jej bardziej niż pod kątem 75 stopni. Lodówkę można transportować zarówno w pionie, jak i na leżąco.

Czy można przewozić lodówkę na leżąco?

Możliwe jest przewożenie lodówki na płasko, choć wiąże się to z pewnym ryzykiem. Głównym zagrożeniem jest możliwość przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodniczej. Dlatego lodówki nie powinny być transportowane tyłem do przodu, a przewóz sprzętu przodem może prowadzić do powstawania wgnieceń. W takim przypadku zaleca się przewozić lodówkę na boku. Po przewiezieniu lodówki na miejsce, zanim ją podłączymy, należy postawić ją w pionie na kilka godzin. Dotyczy to zarówno sprzętu nowego, jak i używanego.