Pistacja właściwa, inaczej drzewo pistacjowe, to średniej wielkości roślina, której charakterystyczną cechą jest zimozielony liść. Drzewo to potrafi osiągnąć imponującą wysokość do 15 metrów. Niemniej jednak, warianty uprawiane przez człowieka, tzw. kultywary, zazwyczaj są znacznie niższe, osiągając wysokość około 5 metrów. Drzewa te należą do rodziny nanerczowatych, a ich najbliżsi krewniacy to takie gatunki jak: perukowiec, sumak, nerkowiec czy też mango. Naturalne siedliska pistacji obejmują obszary Azji Mniejszej, Azji Środkowej oraz górzyste regiony Bliskiego Wschodu.

Pistacje – znane od starożytności

Jeśli zastanawiasz się, gdzie rosną pistacje, odpowiedź masz tutaj – tereny naturalnego występowania pistacji są zarazem głównymi regionami ich uprawy. Wybór takie nie jest przypadkowy – pistacje są jednym z najstarszych gatunków roślin uprawianych przez człowieka. Ich uprawa jest często wspomniane w dokumentach starożytnego Bliskiego Wschodu, a nawet w Biblii. Niektóre archeologiczne znaleziska wskazują, że pistacje były wprowadzone do uprawy już ponad siedem tysięcy lat temu.

Inwestycja w pistacje – długoterminowe zyski

Uprawa pistacji nie jest tania. Wymaga inwestycji nie tylko w rozległe sady, ale także cierpliwości, ponieważ drzewa zaczynają owocować dopiero po siedmiu latach od momentu posadzenia. Duże, a co za tym idzie opłacalne, plony uzyskuje się dopiero po dwudziestu latach. Co ciekawe, w sadach muszą rosnąć zarówno osobniki żeńskie, które dostarczają owoce, jak i męskie. Proporcja wynosi jedno męskie drzewo na osiem żeńskich. Warto dodać, że drzewa nie owocują co roku, ale co dwa lata. Z tego powodu uprawa pistacji jest inwestycją na długie dziesięciolecia – szybkość zmian w poziomie produkcji jest znikoma. Co więcej, ze względu na długotrwały cykl dojrzewania pistacje, ich wysokie ceny (sięgające nawet kilkudziesięciu złotych za kilogram), nie powinny być zaskoczeniem.

Globalna uprawa pistacji

Drzewo pistacjowe może poradzić sobie w różnych warunkach klimatycznych i glebowych. Jak wielu z nas wie, największe plantacje pistacji znajdują się w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Iran, Turcja, a także Syria. Niemniej jednak, pistacje można uprawiać na obszarach o podzwrotnikowym klimacie, gdzie nie ma zbyt dużych opadów. Takie warunki są spotykane także w Europie Południowej, gdzie słynne sady pistacji (na przykład na Krecie i w okolicach Salonik) dostarczają wysoko cenione orzechy do zaspokojenia najbardziej wyufinowanych smakoszy.

Podsumowanie

Podsumowując, pistacje są roślinami, które mają bogatą historię uprawy przez człowieka, ale ich hodowla nie jest łatwa ani tania. Teraz wiemy, dlaczego pistacje są drogie, gdzie występują najwięcej plantacji oraz jak wygląda proces uprawy.