Znaczenie właściwego wyboru dywanu w aranżacji wnętrz

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak istotna jest rola dywanu w aranżacji wnętrza. Dobrze dobrany może dodać wnętrzu niepowtarzalnego uroku, zaś źle dobrany – niestety może zepsuć całe wrażenie z naszego domu. Własnie dlatego warto przyjrzeć się bliżej propozycjom marki Zara Home w tym obszarze.

Jak kolor dywanu wpływa na odbiór wnętrza?

Przyglądając się ofercie Zara Home, warto zwrócić szczególną uwagę na kolor dywanu. Jest to kluczowy aspekt, gdyż to własnie kolor dywanu powinien spajać wystrój pomieszczenia i idealnie komponować się z resztą wykorzystanych w nim barw. Musimy pamiętać o dwóch zasadach: dywany w jasnych kolorach optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne – jakby je pomniejszają. Ponadto, każdy dywan ma swoje przeznaczenie. Na przykład, niezbyt praktycznym pomysłem jest umieszczenie jasnego dywanu w przedpokoju – szybko zbrudzi się, co wymusi na nas częste jego czyszczenie.

Istotność rozmiaru dywanu

Nie bez znaczenia jest również rozmiar dywanu, czego często zapominamy podczas jego wyboru. Duży, jasny dywan, to idealne rozwiązanie jeżeli chcemy powiększyć pomieszczenie. Natomiast jeżeli naszym celem jest wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu, warto zainwestować w kilka mniejszych dywanów. Podczas dobierania odpowiedniego rozmiaru dywanu, powinniśmy również kierować się stanem podłogi. Jeżeli jest ona w dobrym stanie dywan powinien jedynie podkreślić jej piękno, a więc nie powinien być za duży. Natomiast jeżeli podłoga jest zniszczona powinniśmy dążyć do jej zakrycia, co wymaga większego dywanu.

Wpływ wzoru dywanu na aranżację wnętrza

Podczas wyboru dywanu, warto również zwrócić uwagę na jego wzór. Zasada jest prosta: jeżeli w naszym wnętrzu znajduje się wiele wzorów (związanych z dodatkami, zasłonami czy meblami) – dywan powinien być względnie gładki. Z kolei, gdy pomieszczenie jest utrzymane w stonowanej kolorystyce, warto zdecydować się na dywan o ciekawym wzorze, który ożywi wnętrze.

Jak wysokość runa wpływa na funkcjonalność dywanu?

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest wysokość runa dywanu. Jeżeli dywan ma być praktyczny i odporny na zniszczenia (np. w pomieszczeniach z dużym natężeniem ruchu) – powinniśmy wybierać te o krótkim runie. Będą one łatwe w czyszczeniu i odporne na zabrudzenia. Natomiast, puszyste i miękkie dywany sprawdzą się idealnie w salonie czy sypialni.
Wybierając dywan pamiętajmy, że ma to być przede wszystkim nasza decyzja, dostosowana do indywidualnych potrzeb i upodobań.