Za nami lata, w których powszechnie dostępne były jedynie biurka o stałej wysokości. Ostatnie lata oraz dynamiczny rozwój technologii, który wywołał wzrost liczby osób pracujących zdalnie, diametralnie zmienił obraz rynku mebli biurowych. Coraz większa świadomość problemów zdrowotnych związanych z długotrwałym siedzeniem, takich jak ból pleców czy dyskomfort spowodowany naciskiem kręgosłupa na miednicę, motywuje projektantów mebli do poszukiwania nowych rozwiązań, dostosowanych do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Klucz do zdrowia: regulacja wysokości

Na początku, biurka regulowane umożliwiały jedynie niewielką zmianę wysokości, co pozwalało na dopasowanie mebla do wysokości fotela użytkownika. Postęp technologiczny pozwolił jednak na wyposażenie takich biurek w mechanizmy regulacji, które umożliwiają na zmianę wysokości o kilkadziesiąt centymetrów! To otworzyło drogę do innowacyjnej metody pracy – stojącej! Dzięki tej opcji zmieniliśmy sposób korzystania z komputera, umożliwiając na odciążenie pleców i wprowadzenie do codziennej rutyny bardziej dynamicznej formy aktywności!

Ręczne czy automatyczne?

Wśród dostępnych na rynku modele, biurka z regulacją wysokości możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są modele z ręczną regulacją, działające na zasadzie specjalnej wajchy. Drugą grupę stanowią natomiast biurka z automatyczną regulację wysokości, zazwyczaj za pomocą pilota lub elektronicznego panelu sterującego. W przypadku tych drugich, wygodę i szybkość zmiany pozycji pracy, zarówno siedzącej, jak i stojącej, gwarantuje wbudowany akumulator. Specjaliści zwracają uwagę na fakt, iż cykliczna zmiana pozycji podczas pracy nie tylko poprawia efektywność, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie pracownika.

Wybór dostosowany do potrzeb

Wybór pomiędzy biurkiem z regulacją ręczną a automatyczną to nie jedyne rozstrzygnięcie, które musi podjąć potencjalny użytkownik. W zależności od preferencji oraz możliwości finansowych, na rynku dostępne są również tak zwane nakładki na biurko. To oznacza, że bez konieczności wymiany ulubionego mebla, możemy zyskać możliwość pracy w pozycji stojącej. Wystarczy na stałe zamocować na nim podwyższenie, i w razie potrzeby na nie położyć monitor i klawiaturę. Jest to opcja tańsza, zazwyczaj szybka do zamontowania, aczkolwiek nieco mniej estetyczna niż pelne, regulowane biurko.

Opcja zdrowego wyboru

Biurka z regulacją wysokości to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów na rynku mebli biurowych. Pozytywny wpływ na stan kręgosłupa i zdrowie człowieka sprawia, że są one szczególnie polecane osobom, które dużej części swojego czasu spędzają pracując przy komputerze. Bez względu na to, czy jesteś już zapalonym zwolennikiem pracy zdalnej, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym modelem pracy, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę tę inwestycję w trosce o zdrowie kręgosłupa.